Çocuklarda Yüksek Ateş Neden Olur? Evde Doğal ve Bitkisel Ateş Düşürücüler

Çocuklarda ya da bebeklerde yüksek ateş görüldüğü zaman anne ve babalar paniklerler ve birçok farklı yöntemi denerler. Bu yöntemler her zaman doğru olmayabilir, bu da ateşin daha da artmasına neden olabilmekte. Bu konuda en önemli soru kalıcı ve çabuk ateş nasıl düşürülür, ateşi doğal olarak ne düşürür?

Vücut ısı 38 derece üstünde ise yüksek ateş tanısı konur. Yüksek ateşin en belirgin sebebi ise kana ya da organlara yerleşen mikroplara karşı bağışıklık sisteminin tepsi vermesidir. Bağışıklık sistemi aktif olarak her zaman etkili olarak çalışır. Fakat bebeklerde ve çocuklarda 40 derece ateş, yüksek ateş olarak tanımlanır ve havale geçirme riskini getirir. Böyle bir durumda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı.. Eğer ulaşım ya da farklı sebeplerden gidilemiyorsa o zaman hemen evde müdahale edilmelidir.

Yüksek Ateşte Evde Nasıl Davranılmalı

Yüksek ateş durumunda ateşli çocuk ya da bebeğin havale geçirmemesi için hemen soyundurmalı ve ılık su ile yıkayıp bol su verilmelidir. 6 aylık – 5 yaş grubu arası çocuklarda havale en fazla görülür. Ateşli havale çocuklarda geçici morarma ve bilinç kaybı yapabilir. Panik yapmadan başı yan tarafa doğru bakacak şekilde çocuğu tutun. Hava kanallarının açık olmasını ve çocuğun nefes almasını sağlayarak. Hemen en yakın sağlık kuruluşuna götürün.

Bebeklerde ve Çocuklarda Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür?

  1. Bebeklik döneminde bebek odası sıcak tutulur. Yüksek ateş olduğunda bebeğin üzerindeki fazla kıyafetleri çıkartılmalı ve bebek odasının sıcaklığını 20 dereceye kadar indirilmelidir.
  2. Anne sütü alan bebekleri emzirmeye devam ederek, sıvı kaybı önlenmelidir.
  3. Evinizde daha önce çocuk doktorunun yazdığı ateş düşürücü ilaç varsa kullanma kılavuzuna ya da doktor tavsiyesine göre uygun dozda verilmeli ve ateşinin düşmesini sağlanmalıdır.
  4. Ilık su ile bebek yıkanmalı ve ateşin sakinleşmesi sağlanmalıdır.
  5. Çocuğun anlına ıslak bez kesinlikle konulmamalı, soğuk kompres koltuk altlarına ve kasıklarına konulmalı çünkü ateşli çocuğun anlına konulan soğuk bez burun damarlarını çatlatmakta ve yıllarca süren burun kanamalarına sebep olmakta.
  6. Bebeğin çoraplarını çıkarın. 2 ya da 3 limonu sıkın soğuk su ile karıştırın, bebeğin çoraplarını batırın ve giydirin. Yüksek ateş hemen düşecek ve bebeğiniz çok rahatlayacak…..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: