Greyhound Cinsi Köpeğin Özellikleri

Greyhound/Tazı Cinsi Köpek

İngiltere kökenli olduğu düşünülse de Antik Mısır’daki bazı yontmalarda bu ırkın izleri görülmektedir. Geçmişten günümüze belli bir amaç için eğitilen nadir köpek cinslerinden biridir. Avını yakalama ve avını kovalama konularındaki gelişmiş hızı ve hayran bırakan yetenekleri ile giderek ünü artmıştır. Saatte 40 mil hıza ulaşabilir. Günümüzde bu hıza ulaşan başka köpek cinsi bulunmamaktadır. Adının içerisinde bulunan ‘grey’ kelimesinin kökeni bilinmiyor fakat renginden kaynaklanmadığı kesin. Çünkü bu cinsin renkleri siyah, turuncu, beyaz veya bu üç rengin karışımı olabilir.

Greyhound Cinsi Köpeğin Özellikleri

Irk Boyutu: Büyük boyut
Yükseklik: Erkek cinsler 70- ila 76 cm boy, dişi cinsler ise 68 ila 73 cm boya sahiptir
Ağırlık: Erkek cinsler 28 ila 35 kg ağırlığındadır. Dişi cinsler ise 26 ila 31 kg ağırlığındadır.
Ortalama Yaşam: 10 ila 12 yıl arasında yaşam sürelerine sahiptir.

Greyhound Cinsi Köpeklerin Karakter Yapısı

Tazı olarak da bilinen bu sevimli dostlarımız sadık, cesur ve zekidir. En olumlu özellikleri hızlı olmalarıdır. Buna rağmen eğitilmezlerse çok inatçı olabilirler. Hassas, akıllı ve sakindir. Yarış anındaki hırsı ve azmin aksine ev hayatında sosyal ve uyumludur.

Greyhound Cinsinin Diğer Canlılar İle Uyumu

Hızlı, atik ve kovalama içgüdüsüne sahip olmaları nedeni ile kedilerle yaşamaya uygun değillerdir. Yabancılara karşı temkinlidir. Fakat diğer köpekler ve çocuklar ile vakit geçirmeyi severler. Havlama alışkanlığı pek yoktur. Kulakları kıvrıktır. Yüzü uzun ve atletik yapıya sahip bir gövdesi vardır. Koyu renk gözleri ve esnek omurgası ile oldukça asil hayvanlardır. Hızlı koşmasının sebebi ise kaslarını destekleyen büyük bir kalbinin ve akciğerinin olmasıdır.

Greyhound Köpek Cinsinin Eğitimi ve Bakımı

Yarışçı olarak da eğitilebilen bu hayvan dostlarımız yarış için eğitildikleri taktirde diğer canlılar ile uyum sağlamakta zorlanırlar. İnatçı yapıları yüzünden çevresinde av olarak görebileceği küçük canlılara karşı kontrol altına almanız zor olabilir. Bunun dışında duyarlı yapısına uygun, başarılı eğitimciler sayesinde itaatkar ve uyumlu bir hale gelebilirler. Bilhassa eğitirken yüksek enerjisini atması için egzersiz yaptırmalısınız.
Kısa ve pürüzsüz tüylere sahiptir. Bu sebeple sık yıkama ve tarama gerektirmez. Yinede tüyleri yumuşak bir tarak ile taranmalı. Tırnaklarını düzenli kesmelisiniz. Kulakları enfeksiyona karşı yatkındır ve bu sebeple kulaklarını sık sık kontrol etmelisiniz. Pire ilacı gibi kimyasal ilaçlara karşı oldukça hassastır. Pire ilacı kullanmamalısınız.

Tazı Köpek Irkının Yaşam Ortamı Nasıl Olmalıdır?

İsterseniz İngiliz tazısı isterseniz de İtalyan tazısı besleyin tüm Greyhound cinsi köpekleri soğuğa karşı korumalısınız. Soğuğa dayanma eşikleri düşük olduğu için kapalı ve sıcak ortamlarda beslemelisiniz. Buna rağmen sürekli kapalı alanlarda kalmaya alışkın değillerdir ve sürekli kapalı kalmak sağlıklarını kötü etkileyebilir. Apartman veya müstakil ev içerisinde de beslenen dostlarımızın gün içerisinde bol bol egzersiz yapmasında büyük fayda vardır. Ev içerisinde beslediğiniz sevimli dostunuzun konforunu ve rahatını arttırmak için ona sıcak bir köşe yaratabilirsiniz. Özellikle yumuşak minderler ile hazırladığınız özel köşeye bayılacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: