Kedinizi Tek Başına Evde Ne Kadar Yalnız Bırakabilirsiniz?

Kedinizi Tek Başına Evde Kalabilir

Evinizde hayvan besliyorsanız ebeveyn kimliği kazanmış oluyorsunuz. Kedi ya da köpek hangi hayvanı sahiplendi iseniz fark etmez, çünkü onun sağlığı, mutluluğu ve bakımı arık size ait. Çocuk bakımı yapar üzerine titriyor, sağlıklı ve mutlu olması için elinizden gelen her şeyi yapıyorsunuz. Bazen acil bir iş ya da seyahat çıkınca ve kedinizi bırakacak yer ya da kişi bulamayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda tek seçenek kedinizi evde tek başına bırakmak olabilir. Kediler evde tek başına yalnız kalabilir. Bu süre en fazla 1-2 günü aşmamalıdır. Ruhsal açıdan çok uzun süreler ev içinde yalnız kalan hayvanlarda ve özellikle de kedilerde çeşitli problemler oluşabilmekte. Bu durum kedinizi ne kadar etkiler ve kedi bunu kaldırabilir mi veteriner hekiminizden öğrenmelisiniz.

Ortamından Ayrılmak Kedinizi Üzebilir

Kediler, ev ve ortam değişikliğinden çabuk etkilenen hayvanlardır. Hassas oldukları kadar duyarlıdırlar. Dostlarımız ve can yoldaşımız olan evcil hayvanları çok uzak mesafelere götürmek çok zor. Kedileri uzak mesafelere götürmek ya da uzun yolculuklara çıkarmak onların sağlını kötü etkiler ve strese sokar. Kediler, ev içerisinde bile düzenleri bozulunca olumsuz etkilenebilir, psikolojisi bozulabilir. Kedinizin sağlığının bozulmaması için kedinizi çok kısa zaman aralıklı seyahatlerinizde ortamını hazırlayarak evde tek bırakabilirsiniz.

Evde Tek Kalan Kediler Neler Yaparlar?

Kediler, miskin ve uykucu olarak bilinseler de oldukça akıllı ve maceraperesttirler. Yalnız kedi,  ortamı sıcak ve karnı tok olduğu süre boyunca kendine çeşitli oyunlar bulur. Odaları gezebilir, uyuyabilir ve boş evin keyfini sonuna kadar sürer! Başına buyruk ve keşfetmeyi seven kediler için bu bir hediye bile olabilir!

Hangi Cins Kediler Evde Tek Kalabilir?

Yalnız kedi fikri sizi üzebilir. Kedinizi yalnız bırakırken aslında onun rahatını ve sağlığını düşündüğünüzü unutmamalısınız. Kedinizin karakterini iyi tanıyorsanız onu rahatlıkla evde tek başına bırakabilirsiniz. Evde yalnız bırakılan her yalnız kedi aynı davranışları ve tepkileri sergilemeyebilir! Scottish Fold cinsi, Scottish Straight cinsi, İran kedisi evde tek başına vakit geçirmeyi seven ve sakinlikten hoşlanan kedi türleridir.

Güvenli Şekilde Kedileri Evde Yalnız Bırakmanın İpuçları


Yalnız kedi, evde tehlikeli durumlar yaratabilir. Kedinizin evde güvende olduğundan emin olmalısınız.

 • Kedinizi yavruyken eğitmelisiniz. Kedinize enerjisini nasıl harcayacağını öğretmelisiniz. Bunun için oldukça sabırlı, pozitif yaklaşmalı ve iyi bir şey yaptığında bunu hareketlerinizle beli etmelisiniz.
 • Kedinizin tasması varsa gitmeden çıkarmalısınız. Tasma tek başına iken takılabilir ve kediniz kendini kurtarmaya çalışırken boğulabilir.
 • Evde yalnız kedi için, farklı objelerle hareket ve egzersiz ortamı oluşturabilirsiniz.
 • Evinizi kedinize uygun hale getirmelisiniz. Yalnız kedi kendine oyun oynarken zarar verebilir. Elektronik cihazların kapaklarını kapatın gereksiz fişleri çekin.
 • Kedinizi siz yokken yiyebileceği kadar mama ve su bırakmalısınız. Kedinizin suyunu dökmesi veya suyunun bitirmesi olasılığına karşı yedek ve sağlam kaplarla birkaç yere su bırakmalısınız.
 • Evde yalnız kedi tuvalet ihtiyacını kolay karşılamalıdır. Bunun için evde 1-2 günden fazla yalnız kalacaksa iki ayrı kum sepeti hazırlamalısınız.
 • Tanıdığınız bir kişi ya da komşunuza yokluğunuzda kedinizle ilgilenmesini rica edebilirsiniz.

“Kedinizi Tek Başına Evde Ne Kadar Yalnız Bırakabilirsiniz?” için 2 cevap

 1. I’m only hear to appreciate catto pictures. My lovely feline friends. 🙈😍

  Liked by 1 kişi

 2. ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: