Sağlıklı Anne Çocuk İlişkisi Nasıl Kurulmalı?

Onu Koşulsuz Sevin!

Çocuk dünyaya geldiğinde ilk ilişki kurduğu kişi annesidir. Bu ilişki sevgi temelinde ise çocuk mutlu ve paylaşımcı bir birey olarak hayata hazırlanır. İlerleyen hayatında ve yaş aldıkça kuracağı yeni ilişkilerin yönünü sağlam olarak kendi duyguları ile inşa edebilir. Annesiyle güvenli, sevgi ve saygı temelli bir ilişki kuran birey, ruhsal açıdan gel-gitler yaşamadığı için ilişkileri sağlam ve uzun vadeli sürmekte. Çocukların kendilerini güvenli ve ruhsal açıdan sağlıklı bireyler olarak hissetmeleri ilerde kuracakları kendi ailelerinde sevgi, şefkat ve güven temeline dayalı, sağlıklı ortamlar için zemin hazırlar.

Ona Güvenin!

Doğum sonrası başlayan ve ilerleyen yaşlarla devam hayatlarında en büyük ihtiyaçları bakım, sevgi ve güvendir. İlk andan itibaren sevgi ve ilgi ile büyütülmeleri çocuklarda temel güven duygusunun gelişmesini sağlarken, yaşamsal alanlarında kendilerini daha iyi ifade etmelerini de sağlıyor.. Çocuğun fiziksel ihtiyaçlarının çok iyi karşılanması onun bedensel gelişimi destekler. Gösterilen sevgi ve şefkat, doğdukları andan itibaren konuşarak ilişki kuran bebeklerinin sosyal becerilerinin daha iyi geliştiği gözlemlenerek ispatlanmıştır. Çocuk yürümeyle yavaş yavaş bireysel varlığını daha hissetmeye başlar ve varlıklarının ispatına çalışırlar. Annelerin bu dönemde çok kaygılı ve devamlı takipte kalarak çocuklarını tedirgin etmeleri sonucunda, çocuk sınırlarını belirleyemez ve hırçınlaşmaya başlar. Çocukların yaşadığı çevre içerisinde bazı sınırlarını olması gerekir. Bu sınırlar çizilirken, sevgi, şefkat, güven ve kurallar çerçevesinde çocuğu korkutmadan tesis edilmelidir. Demokratik davranma ve disiplin uygulama konusunda denge kurulmalı ve bu dengenin kurulması için ise anne ve babanın bir arada hareket etmesi çok önemlidir. Tam aksi davranan anne ve babaların çocukları güvensiz ve içine kapanık oluyor.

Ona Örnek Olun!

Çocuk yetiştirmek çok yorucu ve sabır isteyen uzun bir serüvendir. Bu yolda ilerlerken tükenmiş ve çok çaresiz hissedebilirsiniz. Yapılan bilimsel birçok çalışma ailelerin sosyo-ekonomik durumlarına bakılmaksızın zaman zaman negatif ebeveyn tutumları sergiledikleri saptanmıştır. Negatif ebeveyn davranışları, tehdit etme, bağırma ve fiziksel şiddet gibi davranışları kapsar. Bu kötü ve yaralayıcı davranışları çocuğunuza ya da evde bulunan diğer kişilere sergilediğinizde çocuk hem ruhsal olarak etkilenmekte hemde farkında olmadan sizi kopyalamakta. Ne kadar zorlanırsanız zorlanır bunu konuşarak ve sabrederek halledin. Unutmayın ki gelecek nesiller toplumun en küçük parçası olan aile yapısında şekillenmekte. Çocuğunuza devamlı dert yanmayın ya da yaptıklarınızı başına kalkmayın! Ona sadece hislerinizi açın ve bazen ondan yardım isteyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: