Konforlu Yatak Nasıl Seçilir?

İnsan bedeni için yeme, içme kadar önemli olan bir diğer temel ihtiyaç uykudur! Uyku bedeni dinlendirir, günün yorgunluğunu alır, yorgunluk sonrası oluşan bedensel bozuklukları yeniden yapılandırır. Bu yenilenmenin olması için sağlıklı bir uyku ve rahat bir yatak olmazsa olmazlardandır. Aldığınız yatak ne kadar pahalı ya da kaliteli olsa da her eşya gibi yatağında belli bir kullanım süresi vardır. Yıpranan ve deforme olan yatak geceleri size dar eder! Yeni bir yatak almak ve iyi yatak seçimi yapmak artık kaçınılmazdır! Yatak seçimi nasıl yapılmalı? İyi bir yatak hangi özelliklerde olmalı? Tüm bu soruların cevabını bilmek ve doğru yatak seçimi için kapsamlı ürün araştırması yapmak gerekir. 

İyi Bir Yatak Nasıl Olmalı?

Kesintisiz bir uyku, sağlıklı bir omurga için, vücut tipine uygun ve iyi malzemeden üretilmiş yatak seçimi yapılmalıdır. İyi bir yatak, bedeninizin uykuda aldığı pozisyonuna bağlı kalmadan omurgayı destekleyen ve vücut şeklini alan bir yapıya sahip olmalıdır. Omurga sistemi, kasların uyku esnasında gevşemesi yine aynı sağlıklı toparlanmayı yapabilmesi beden sağlığı açısından çok önemlidir. Geceleri uyuduğunuz yatak çok sert ya da aşırı yumuşak olursa bu bedensel gevşemeye engelleyecektir. Sabah uyandığınızda bel ve sırt ağrıları size günü zehir edecektir. Kalça yapınız geniş ise yumuşak, kalça yapınız dar ise sert yatak seçmeniz gerekir. Çünkü omurgayı uyku boyunca aynı hizada tutmak için vücut tipine uygun yatak seçimi yapmak gerekir. Vücut yapınıza uyan yatak hangisi ve nasıl seçim yapmalısınız? 

Lateks ve Visco Yatakların Özellikleri

Yatak seçimi yapılırken birçok özelliği bir arada barındıran ve kişisel rahatlık sağlayan yataklar tercih edilmelidir. Yataklar sertlik, yumuşaklık ve bedensel özelliklerinizi göz önüne alınarak üretilir! Çünkü beden sağlığını, omurga yapısını destekleyen ve terletmeyen yataklar, kişinin günlük yaşamınızı olumsuz yönden etkileyen faktörleri de ortadan kaldırmakta. Lateks ya da hava yatağı minderleri olan doğal blok lateks yataklar, çift taraflı kullanım sunan orta sertlikte ürünlerdir. Vücut şeklini alan iyi yatak kategorisinde birçok tüketici tarafından ilk sıralarda tercih edilen bu yataklar özellikle bel ve omurga ağrıları çekenler için çok idealdir. Ayrıca bu yatakların kumaşları visco ve diğer yüzleri ise daha yumuşak ve daha sıcaktır. Doğal olarak yapısında bulunan doğal havalandırma özelliği, vücut ısısını dengede tutar ve uyku esnasında, anti bakteriyel koruma sağlar. Lateks yataklar da aynı visco yataklar gibi yaylanma hissini verir ve kişinin beden şeklini alır. Doğal lateks kullanılarak üretilen yatakların tamamında hipoalerjenik özellik, küf ya da akarlara karşı da dirençlidir. Sağlıklı bir yatak uyku esnasında beden sağlığını destekleyen ve uyku sırasında bedene rahatlık veren kişinin dinlenmesini sağlayan yataklardır. Sertlik derecesi ve terletmeyen kumaş yapısına sahip olan ayrıca çift taraflı kullanım özelliği sunan yataklar daha uzun ömürlü daha kullanışlıdır. 

Yaylı Yatakların Özellikleri

Yaylı yatak seçimi yapılırken, yay sistemi, kullanılan teknoloji ve yay sayısının kullanım sıklığı çok önemlidir. Çelik tellerden dizayn edilen bu yatak modelinde yatağın ana dolgusu çelik yay sistemidir. Ortopedik bir esneme sağlarken gereksiz çökmelere de yay sistemi engel olur. Mekanizmalı çelik yaylar ve yaylanma mukavemeti yatağın rahat ve konforunu artırır. Ayrıca farklı yay sistemleri ile üretilen ve farklı sertlik derecelerine sahip yüksek yatak modellerinden birini de tercih edebilirsiniz. Yatak seçimi yaparken en önemli ölçü bedensel yapı olmalıdır. Çünkü vücut ölçülerinizi dikkate almadan seçeceğiniz yatak, bedensel olarak sizi rahat edecek ve zamanla sağlık sorunlarına sebebiyet verecektir. Çocuklarınıza yatak seçimi yaparken de, omurga sistemini destekleyen ve uyku esnasında terletmeyen özelikleri olan yataklardan seçmelisiniz..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: