Hafta Sonunu Gidebileceğiniz 8 Yurtiçi Tatil Noktası

Hayatın yorucu ve yıpratıcı yüzünden uzaklaşmak ve 2 gün yenilenmek ne güzel olur demi? Bu size ait iki günü küçük bir gezi ile taçlandırmak istemez misiniz? Hayatınıza renk katmak, anın keyfini sürmek, yeşilin her tonunda ve kusursuzca resmedilmiş doğada kaybolmak…. Yemyeşil koylar, masmavi uçsuz bucaksız denizler, mistik tarihi rotalar ve farklı alternatifler için yola çıkmaya hazır mısınız?

Ürgüp/Kapadokya

Kapadokya’nın ülkemizin en fazla ziyaret edilen ve en fazla merak edilen turizm merkezi. Ürgüp, doğal yapı ile oluşmuş arı kovanı şeklindeki peri bacaları ile binlerce gezgine ev sahipliği yapıyor! Antik dönemlerden günümüze kadar ulaşan belde Bizans ve Osmanlı dönemlerinin izlerini taşıyor. Ürgüp hafta sonu tatili için özellikle baharda çiçeklerin mis gibi koktuğu, toprağın uyandığı günler idealdir. Otel hizmeti veren peri bacalarında konaklayabilir, Asmalı Konak dizisi ile tanıdığımız konağı görebilir ve tadı ve kokusu ile ünlü Ürgüp şaraplarını da tadabilirsiniz. Kapadokya’da yer alan en büyük yer altı şehri Derinkuyu Yer altı Şehri’ni de gezmeden sakin dönmeyin!

KazDağları/Adatepe

Çanakkale’nin Küçükkuyu beldesi sınırlarında Edremit Körfezi’ne hakim bir tepe üzerinde kurulu tarihi köy, tarihi dokusu ve taş evleri ile ziyaretçilerini ağırlıyor! Dünya üzerinde oksijen oranı en yüksek olan yerden biri olan Adatepe, tarihi dokusu, yemyeşil doğası, şarkılara konu olan Arnavut kaldırımları ve muhteşem körfez manzarası ile hafta sonu tatili için çok güzel bir seçenek. Homeros, İlyada Destanında Tanrılar Tanrısı Zeus’un Atları, kaya kütlesinin işlenmesi sonucu oluşturulmuş bir alandır. Muhteşem manzaraya oyuk basamaklardan oluşan merdiven ile çıkılmakta. Adatepe özellikle soğuk sıkım zeytinyağı işletmeleri ile ünlüdür.

Karabük/Safranbolu

UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’nde yer alan sit alanlarından Safranbolu, Antik Çağlar’dan günümüze yapısal özellikleri bozulmadan gelen nadir beldelerden biridir. Adını ise safran bitkisi yetiştiriciliğinden almakta. Karabük iline bağlı Safranbolu tarihi İpek Yolu’nun geçiş rotası üzerinde bulunmakta. Tarih boyunca birçok farklı kültüre ve medeniyete ev sahipliği yapan belde en fazla Osmanlı izlerini taşımakta. Geleneksel olarak inşa edilmiş olan taş konakları, Rum mimarisi evleri, çarşıları, hanları, camileri ile tam mistik tarih beldesi. Orijinal yapıları korunan 2000 eve sahip olan beldede evlerin bir büyük bir kısmı restoran, bir kısmında ise ev sahipleri yaşamakta. Eski Çarşıda, deri, yemeni, zeytinyağı atölyeleri, safranlı lokum, ve bakır satıcıları beldeye gelenleri gülümseme ile karşılıyor! Hafta sonu tatilinizi mistik kokan evlerde ve yemyeşil bir doğada geçirmeyi düşünüyorsanız Safranbolu muhteşem bir gezi alternatifi…

İzmir/Efes/Selçuk

İzmir bir yere gidip, bin yer gezmek gibidir. 5000 yıllı aşan tarihi, denizi, körfezi, doğası ve tarihi ören yerleri ile gezginlerin durağıdır. Masallara ve destanlara konu olan İzmir şehrini gezmeye merkezine 80 km uzaklıkta bulunan Efes/Antik kenti ile başlamalısınız. UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde bulunan ve milattan sonra Julius Aquila tarafından babası Tiberius Julius Celsus Polemaeanus onuruna inşa edilen Celsus Kütüphanesi günümüzde ayakta kalmayı başaran, Antik Çağ’ın kutsal alanlarından. Anıtsal boyutları ve tüm görkemli yapısı ile dünya harikalarından biri Efes. Tanrıça Artemis’in tapınağını ve iç içe geçmiş tarihi ile ziyaretçilerini ayakta karşılıyor! Orta Çağ’da art arda gerçekleşen deprem sonucunda ön cephe ve harabenin birçok yerinde çok büyük hasarlar oluştu. 19. yüzyılda İngiliz ve Avusturyalı arkeologlar Efes’e gelerek kazılar yapmış ve sonrasında harabeler, büyük bir restorasyon çalışması ile yeniden düzenlenmiş. Efes, hıristiyanlık dünyası hac yerlerinden biri olan Meryem Ana Evi, Johannes Bazilikası, Yedi Uyuyanlar Mezarlığı gibi birçok antik harabe ile çok sayıdaki turist için cazibe merkezi. Selçuk ilçe merkezine 8 km uzaklıkta bulunan Şirince’ye köyü, Rum evleri ve şaraphaneleri ile otantik bir gezi keyfi sunuyor!
 

Bursa/Trilye

Deniz, doğa ve tarih üçlemesini bir arada olduğu eşsiz Trilye. Bursa’nın Mudanya İlçesine bağlı antik bir beldedir. Eski kent dokusu bozulmadan günümüze kadar gelen belde, şu an sit alanı olarak devlet tarafından koruma altındadır. Birbirinden güzel taş evleri, uçsuz bucaksız sahili ve eşsiz manzarası ile tam bir tatil alanı. Trilye ismini “Tri İla” Rumca “üç papaz” anlamından alanmıştır. İstanbul’dan çok kolay ulaşım sağlanan harika bir hafta sonu tatil fırsatıdır. Taş Mektep, Rum Kilisesi (Yuannes Kilisesi) şimdiki adı ile Dündar Evi, Kemerli Kilise, Medikion Manastırı, Trilye evleri ile çok şirin bir kıyı kasabası. Yıllar önce kadınlar balığa giden eşlerinin yolunu gözlediği şimdilerde ise harika bir kahvaltı merkezi olan ve kahvaltı için tercih edilen Camlı Kahve otantik bir kahvaltı ziyafeti için sizleri bekliyor.

Datça

“Tanrı sevdiği kulunu uzun yaşasın diye Datça’ya gönderir”, Yunan tarihçi, coğrafyacı ve filozofu Strabon dediği gibi. Ölmeden önce mutlaka görülmeli ve gezilmeli. M.Ö. 2000’lere kadar giden tarihi ve eşsiz koyları ile Datça, Muğla iline bağlı çok güzel doğal bir yarım ada. Mavinin ve yeşilin her tonunu bir arada bulabileceğiniz şirin bir tatil beldesi. Kalabalık şehirlerden ve tatil bölgelerinden bıkanlar için tam anlamı ile dinlenme yeri. Hafta sonu tatili için harika bir gezi rotası Kindos Antik Kenti, tarihi ören yerleri, balıkçı lokantaları, mis gibi çiçek kokan sokakları, rengarenk evleri ve el değmemiş doğası ile tatilcileri bekliyor…..

Kaş/Likya Yolu

Muğla ve Antalya arasında konumlanan belde Eçen Çayı ile Fethiye İlçesinden ayrılmakta. ”Işık Ülkesi” Tarihi Likya Yolu olarak bilinen patikanın birinci bölümü Faralya, Dodurga, Sdyma, Pinara, Letoon-Ksanthos ve Patara Antik Kentlerini içine alırken. İkinci bölümünde ise Apollonia, Simena, Myra, Limyra kentleri üzerinden Olympos’a inmekte. Tarihi doğal dokusu ve çok güzel plajları ile binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Türkiye’deki tek batık kente ev sahipliği yapan Kekova Kaş’a bağlı bir tatil beldesi. Bu özelliği dalış turizmine büyük katkı sağlamakta. Yüzmek ve derinlere dalmaktan hoşlananların hafta sonu tatili için harika bir fırsat.. Istlada, Apollonia, İsinda, Kyaenai gibi antik tarihi yerleşim alanlarını gezdikten sonra dünyanın en güzel plajlarından olan Kaputaj Plajı’nın serin sularına dalmak….

Bartın/Amasra

Batı Karadeniz’de Bartın’a bağlı çok küçük ve çok şirin bir sahil kasabası. Her iki taraftan burun şeklinde yapısı ile denize uzanan iki koyu ile 5000 yıl önce kurulan Amasra! Şu anki nüfusunun 5-6 bin kişi katı sayıda olduğu tahmin ediliyor. Diğer Anadolu şehirleri gibi, Arkaik, klasik, Hellenistik, Roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı dönemlerinden eserler Amasra müzesinde sergilenmekte. Balıkçılık ve yerel el sanatları ile turistleri kendine çeken belde her yıl binlerce konuğu ağırlıyor. 2013 yılında bu yana UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne eklenen kalesi Amasra’nın en güzel ve en hakim yapısı. Amasra Kalesi, tüm şehre hakim bir noktada ve muhteşem bir manzaraya sahip. Sahilde bulunan balıkçı lokantaları ve özel yapım salataları bu sevimli ilçe keyif katmakta. Ankara’ya 4 saat, İstanbul’a 5-6 saat uzaklıkta olan Amasra hafta sonu turu ya da harika bir hafta sonu tatil kaçamağı için tatil yapmayı sevenleri bekliyor! 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: