Web Hosting Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Web Hosting Rehberi!

Yeni Başlayanlar İçin Web Hosting Rehberi

Hosting, kişi ya da kurumlara web sitesi hizmetini kesintisiz bir şekilde internet üzerinde yayın yapmasını sağlayan web sitesi yayınlama hizmetidir. Donanım ve yazılım temelli çalışan web sunucularının birleşimi ile oluşur ve online hizmet verir. Hazırlanan web sayfa ve siteleri kontrol paneli üzerinden çeşitli dosya transferi ile bu web sunuculara yüklenerek aktarılır. Kendinize bir hosting hizmeti aldığınızda, web sitenizin çalışabilmesi için gerekli dosya ve verileri depolayabileceğiniz geniş bir alanı da kiralamış olursunuz. Bu kiralama aylık ya da yıllık dönemsel süreleri kapsar.

Web Hosting Nasıl Çalışır?

Hosting hizmeti bir web sitesi kurmanızı sağlayacak alan adını kapsar. Web Host sağlayıcınız sitenize ait olan tüm dosyaları ve içeriğinizi web sitenizin sunucusuna depolayarak ara yüzde tutar. Ne zaman alan adının yani site adresiniz bir tarayıcıya yazılır ve aranırsa, host sağlayıcınız talebi yerine getirmek için gerekli dosyaları sistem üzerinden sizin ya da arayanın bilgisayarına transfer eder. Bir hosting hizmeti alırken ihtiyaçlarınızı iyi belirlemeli ve bu yönde bir hizmet aldığınızdan emin olmalısınız.

  1. WordPress Hosting

WordPress, dünya genelinde en çok kullanılan ve en yaygın olan bir site oluşturma yazılımıdır. WordPress hosting WordPress’e özel olarak üretilen bir hizmettir. WordPress ile birkaç dakika içerisinde sitenizin kurulumunu yapabilir ve anında yayınlayabilirsiniz.

  1. Linux Hosting

Linux hosting hizmeti, PHP, Python gibi açık kaynak verileri için tasarlanmış web siteleri için doğru tercihtir. Linux hosting ile veri tabanınızı oluşturarak, kontrol paneli üzerinden yönetimi sağlayabilirsiniz. Sayfaları hızlı ve pratik bir şekilde yüklenir.

  1. Windows Hosting

Microsoft yazılım teknolojilerinin bir ürünü olan Windows Hosting kolay ve esnek biçimde web sitesi tasarlamaya elverişlidir Tasarlanan web sitesini yayına almak için windows alt yapısı kullanılır. Asp.net, .net core, mssql alan barındırma alt yapılar Windows hosting olarak tanımlanan ve Windows server işletim sistemi üzerinden hizmet sunan ve barındırma sağlayan yazılım sistemidir.

  1. Kurumsal Hosting

Yapacağınız iş hacmi çok büyükse hosting sistemi daha yüksek olan e-posta kotası daha geniş ve kurumsal alt yapısı daha güçlü olan web sunucu kaynaklarına cevap veren Kurumsal Hosting seçmelisiniz. Bu host size kesintisiz hizmet yanında aralıksız güncelemeler de sunmaktadır.

  1. Bulut Sunucu

Büyüyen web sitelerinin trafiği de artmaktadır. Güçlü işlemci, hafıza ve disk alanını kaplayan Bulut Sunucu tam bir yedekleme ve saklama deposudur. İş hacmine göre yedek alan sağlayan bu sunucu son dönemde oldukça popülerdir.

  1. Fiziksel Sunucu

Fiziksel sunucu barındırma hizmetleri arasında en gelişmiş hizmettir. Bu hizmet ile web sitenizi hızlı çalıştırır ve tıklandığı zaman büyük bir hızla donmadan açılır. Bu hizmet yüksek performansı kadar yüksek maliyetli bir hizmettir. Satın almadan detaylı olarak incelenmelidir!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: