Çocuğunuzun Odası Nasıl Olmalıdır?

Çocuk Gelişiminde Çocuk Odasının Önemi

Çocuğun hayal gücünü destekleyecek sağlıklı ve büyümesini sağlayacak kendine ait bir mekânın etkisi çocuk gelişimde çok önemlidir! Çocuk için en önemli olan şey kısıtlanmadan ve kendisine ait rahat hareket edebileceği özel bir alanın olmasıdır. Erişimi kolay olan ve kullanımı rahat olan alanlar çocuk gelişimine çok faydalıdır. Oynadığı oyunu, zamanı seçebilmesi ve sonrasında dağılan oyuncakları toplaması, karar verme ve sorumluluk alma yetilerini güçlendirirken, özgüvenini de arttıracaktır.

Çocuk Odasının Çocuk Gelişimine Faydaları Nelerdir?

Çocuğun gelişimi bedensel ve zihinsel olarak iki yönlü gelişir.

Bedensel gelişimi, kilo ve buna paralel olarak artan boy uzaması, zihinsel gelişimi ise anlama ve öğrenme yetilerinin artması ve algılarının gelişmesidir. Çocuğun gelişimi anne ve babasından getirtiği kalıtım ve yetiştiği çevrenin katkısıyla oluşmaktadır. Çocuk odası düzenlenirken, çocuğun fiziksel yapısı, bedensel ve ruhsal gelişimi ve buna bağlı gelişen ihtiyaçları göz önüne alınmalıdır. Çocuk kendi alanını çizemez ya da belirleyemez. Çocuğun alanını belirlerken çocuğun ihtiyaçları ve karakterine göre düzenlenmelidir. Doğru tasarlanmış bir çocuk odası ve bu odada yer alacak mobilyalar çocuğun fiziksel ve ruhsal gelişimine katkı sağlamalıdır. Çocuk odası, çocuğun özelliklerine ve ihtiyaçlarına göre tasarlanmalı sıradanlıktan uzak, renkli ve eğlenceli olmalıdır.

Sağlıklı bir beyin gelişimi için, hayal gücünün destekleyen ve çocukların sevdiği mekânları oluşturmak çok önemlidir! 3-6 yaş grubu çocuklar çevresindeki nesneler ve olayları oyun oynayarak öğrenirler. Çocuk odası tasarlanırken seçilecek eşya ya da mobilyaların, çocuğun yeteneklerini ortaya çıkarmasına ve zekasını geliştirmeye yardımcı olacak özellikte olmalıdırlar. Çocuk odası oynama, öğrenme ve birçok alternatifi içine alacak şekilde özenle düzenlenmelidir.

Çocuk Odası Nasıl Tasarlanmalı?

Çocuk odasında konulacak tüm ürün ve malzemeler, üretilebilir, hijyenik, kolay temizlenen, işlevsel, psikolojik yönden güven veren ve çabuk kırılmayan malzemelerden olmalıdır.

• Sağlam ve dayanıklı malzemeden olmalı

• Kullanışlı ve gürültüyü önleyen çok işlevli olmalı

• Su ve neme karşı dayanıklı, doğal ve boyası çıkmaz olmalı

• Sağlıklı ve kaliteli ürünlerden üretilmeli

• Çocukların hayal dünyalarını geliştirecek nitelik ve özellikte olmalı

• Çocuğun yapısına özgü olmalıdır

• Birçok seçenekli, eklenebilir, modüler ve ekonomik, kullanışlı olmalıdır

• Renk açısından zengin olmalı

• Kazalara sebebiyet vermeyecek şekilde dizayn edilmeli ve güvenli olmalı

• Kolay temizlenebilir ve sağlıklı yapıda olmalıdır

Çocuk odasında zemin kaplama da diğer ürünler kadar önemlidir. Çocuk düştüğünde ya da uzandığı zaman yaralanmamalı, oyun için uygun yüzey alanı olmalıdır. Sağlam ve kolay temizlenebilir özellikte olmalı, gürültüyü önlemelidir. Çocuğun odasında mümkün olduğunca az eşya konulmalı. Çocuğun yatağı ise çocuğun boyuna ve kilosuna göre seçilmeli. Oyuncak rafları çocuğun rahat erişeceği yükseklikte olmamalı ki çocuk kolayca erişebilsin. Kitaplık, minder, masa, sandalye ve giysi dolabı renkleri özenle seçilmeli, çocuk da dikkat dağınıklığına sebep olmamalıdır.

Mobilyaya Beraber Karar Verin

Çocuklarla alışverişe gidin ve kendi odalarına eşya seçmelerine olanak sağlayın! İhtiyaçları olan eşyaları onlarla seçin ve tamamlayın! Rahat oyun oynayacakları ve sosyalleşecekleri bir ortam hazırlayın! Çünkü kendi katkıları ve becerileri ile hazırlanan odalar onlara güven verir!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: