Bahar Temizliği Nasıl Yapılır?

Bahar Temizliği Nasıl Olmalı?

Baharın gelmesiyle kendini gösteren güneş hepimizin içini kıpır kıpır yapıyor! Baharla beraber gelen temizlenme, arınma ve yenilenme heyecanı ile temizlik yapma vakti geldi de geçiyor! Peki, kıştan yaza geçilen bu ara mevsimde bahar temizliği ne zaman nasıl yapılır? İşte sizlere temizlik önerileri sunan detaylı temizlik rehberi!

Bahar Temizliği Nasıl Yapılır?

Bahar temizliği kuşların cıvıldamaya başlaması ile yapılmaya başlanır. Kollarınızı sıvayıp temizliğe girişmeden önce mevsimsel temizlik önerilerine göz atabilir, hata yapmadan pratik bir şekilde evinizi temizleyebilirsiniz. Temizleme işleminiz biraz zamanınızı alabilir ancak temizliğinizi sıraya koyarak oda oda yapabilir, kısa sürede işlerinizi bitirebilirsiniz.

Mutfak Temizliği

Mutfak gün içerisinde sıkça gidilen ve kirlenmeye müsait alanların başında geliyor. Bahar temizliği sırasında mutfağınızı temizlerken ilk olarak mutfağınızın tavanından başlayabilir, böyle yorulmadan ve unutmadan tavanı temizleyebilirsiniz. Daha sonra mutfak dolaplarına yönelmeli, içlerini güzelce temizlemelisiniz. Mutfak dolaplarının içini ve dışını temizledikten sonra buzdolabınızın içini ve dışını temizlemeli, tarihi geçmiş ürünleri çöpe atarak buzdolabınızı temiz ve düzenli bir hale getirmelisiniz. Son olarak halınızı süpürüp toplamalı, yerleri ve camları silmelisiniz.

Oturma Odası Temizliği

Bahar temizliği sırasında sizi yoracak bir diğer oda ise oturma odasıdır. Oturma odası temizliği öncesi odanızdaki halıları kaldırmalı, perdelerinizi ve örtülerinizi yıkamalısınız. Çamaşır makineniz çalışırken bu süre zarfında koltuklarınızı silebilir, yeri süpürüp silebilir ve camları temizleyebilirsiniz. Artık tek yapmanız gereken yıkanmış perdelerinizi asmak!

Yatak Odası Temizliği

Yatak odası temizliği öncesi yatağınızı iyice havalandırmalısınız. Bunun için yatağınızın çarşaflarını çıkarmalı ve yatağınızı ters çevirmelisiniz. Daha sonra dolabınızın içini temizleyip düzenleyebilir, baharlık kıyafetlerinizi öne çıkabilirsiniz. Bu işlemler sonrası odanızı süpürüp silebilir, camları temizleyerek odanın temizliğini bitirebilirsiniz.

Banyo Temizliği

Bahar temizliği yaparken banyonuzu temizlemek için bol çamaşır suyu kullanmalı, bir fırça yardımı ile tüm fayansları yıkayıp durulamalısınız. Daha sonra tuvaleti başka bir fırça yardımı ile iyice yıkayıp durulamalı, banyo dolaplarının içini temizlemeye yönelmelisiniz. Dolapları temizlerken kullanmadığınız ve tarihi geçen ürünleri çöpe atmalısınız.

Genel Ev Temizliği

Bahar temizliği yaparken kapı ve pencere gibi yüzeyleri temizlemeli, sık temas edilen yüzeyleri temizlemeyi kesinlikle unutmamalısınız. Bir toz bezi yardımı ile tüm evin tozunu almalısınız. Duvarları nemli bir bez ile silmelisiniz. Pencere pervazlarını silmeyi de ihmal etmemelisiniz.

Temizlik ve Düzenin 4 Basit Adımı

Bahar temizliği büyük emek ve enerji isteyen mevsimsel bir temizliktir. Bu 4 basit adımı her gün uygulayarak mevsimsel ev temizliğinizi daha rahat yapabilir, düzene ve temizliğe kolayca alışabilirsiniz.

Yatakları Toplayın!

Derin, dip köşe temizlik öncesi yatakları toplamak gibi ufak adımlar atabilir, böylece işinizi fark etmeden kolayca bitirebilirsiniz. Yatakların yanı sıra kıyafetlerinizi de düzenlerseniz işiniz oldukça kolaylaşacaktır.

Yığılmalara Son Verin! 

Yerinde olmayan eşyaları tespit edebilir, tüm eşyaların yerli yerinde olduğundan emin olabilirsiniz. Böylece etrafınızdaki alanlar ortaya çıkacaktır.

Posta ve Evrak İşlerinizi Düzenleyin!

Biriken evrak ve kağıt işlerinizi düzenleyebilir, birkaç dakika gibi kısa bir sürede okumadığınız dergi ve gazeteleri ayıklayabilirsiniz. Bu sayede işinize yaramayan gereksiz eşyaların birkaçından kurtulmuş olursunuz.

Yemeklerinizi Pişirirken Etrafı Dağıtmayın!

Yemek pişirirken yemeğin sosu veya salçası fayans gibi yüzeylere sıçrayabilir, domates sosu gibi yiyecekler ocağa veya tezgaha dökülebilir. Bu tür lekeleri hemen temizlemeli, kurumalarını önlemelisiniz. Diğer türlü kuruyan lekeler bahar temizliği sırasında canınızı sıkabilir ve mutfağınızı tahmininizden uzun sürede temizlemek zorunda kalabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: