Web Sitesi Hızı Nasıl Artırılır?

Site Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Teknolojinin gelişimine bağlı olarak internet ve erişimi büyük önem kazandı. Web Sitesi kullanıcıları internet sitelerine kolayca ve hızlı erişim sağlamak için alt yapılarını güçlendirmek istiyorlar! Tüm işlerini online olarak tamamlamayı amaçlıyorlar. İnternet, hayatın her alanına egemen olurken, internet sitelerine sorunsuz erişim ön plana çıkıyor. Site kullanıcıları internet sitelerine girmek için tıkladıklarında uzun bekleme süresi ya da teknik sorunlar ile karşılaşmak istemiyorlar. Bu problemleri minimuma indirmek için internet hızını etkileyen faktörleri sıfırlamak için alt yapı çalışmalarını artırmak gerekiyor.

Site Hızını Düşüren Faktörler:

Sunucudan kaynaklanan faktörler

Kodlama tabanlı gelişen faktörler

İmaj dosyası ve alt yapısı kaynaklı faktörler

İnternet sitelerine bağlı dış etkenler

Sunucu Kaynaklı Faktörler Site Hızınızı Düşürmesin

Web Site hızını belirleyen en önemli kriter SEO‘dur. SEO uyumlu sitelerin Google tarafından da önemsenen başlıca kriterlerden biride bu özelliktir. Site hızını sabit tutan site sunucusu Türkiye kaynaklı ping süresi daha etkin sunucuları tercih etmekte ve sunucuda GZİP eklentisi bulunup bulunmadığını incelemeli bu şekilde kurulum yapmalısınız. Ayrıca bu özelliği sağlayan eklentiyi de aktifleştirmeyi unutmamalısınız.

Sağlam ve Basit Kodlama Yaparak Sitenizin Yüklerini Azaltın

SEO uyumlu ve hızı düşmeyen bir site için, kodlama çok önemlidir. Kodlama yapısı basit ve gereksiz kod kullanımı yoksa sitenin hızı o oranda artacaktır. Siteye özgü CSS ve JS dosyalarını tek bir dosya üzerinden toplayıp, minify yapısı ile bu dosyalarınızın hacimlerini küçültebilir ve daha çok alana sahip olabilirsiniz. Javascript dosyalarını HTML kodlarında üst kısmı yerine body kısmının kapanış etiketinin ön kısmına ekleyin bu site hızını ikiye katlayacaktır.

İmaj Dosyalarınızı Optimize Ederek Site Hızınızı Arttırın

Seo uyumlu ve hızlı site için temel anahtardır ve site yükünü en aza indirir. İmaj dosyaları da siteye yük olan ve geniş kapasiteli dosyalar olduğu için resimlerin hızlı yüklenmesini ve uzantılarını da hesaba katmak gerekir. Sitenize geometrik şekiller, fotoğraflar ve ekran görüntüleri için .jpg formatını kullanın. Bu uzantı siteyi daha canlı ve albenili yaparken fazla yer kaplayan görselleri ve gereksiz dosyaları yok ederek size daha fazla alan sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: