İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır? İdeal Bel Çevresi Ne Olmalıdır?

Bel ölçüsü Nasıl Hesaplanır?

Bel çevresinin ideal ölçülerden daha kalın olması sağlık açısından risk taşırken, birçok hastalığa da davet ediyor! Peki sağlıklı bir insanda ideal bel çevresi uzunluğu ne olmalı ve bel ölçüsü nasıl hesaplanır?

Bel / Kalça Oranı Nedir?

Bel çevresi uzunluğunun kalça çevresine oranı sağlıklı bir bel ölçüsünü vermektedir. Bilimsel olarak yapılan birçok çalışma sonucunda bel çevresi ölçülerek, bireylerin gelecekte karşı karşıya kalabilecekleri potansiyel sağlık problemlerinin risk düzeyi kolayca tespit edilebilmektedir. Bilim insanları ve bu yönde çalışmalar yapan bilimsel kurumlara göre aşırı kiloların vücudun hangi bölgesinde toplandığını gösterdiği için, kişilerin sağlık problemi yaşama riski hakkında oldukça doğru sonuçlar vermekte ve bu yolda aydınlatıcı olmaktadır. Uzmanlar bel çevresi uzunluğunun en az üç ayda bir hesaplanarak, düzenli bir şekilde takip edilmesini ve oluşan bir kalınlaşma durumunda hemen önlem alınması gerektiğini önermekteler.

Kadınlarda İdeal Bel Bel Çevresi Kaç Santim Olmalıdır?

Kadınlarda sağlık açısından en güvenli bel çevresi uzunluğu 80 cm. Araştırmalar sonucunda 80 cm altında kalan bel çevresine sahip kadınların, erkekler tarafından daha çekici bulunduğu tespit edilmiştir.

Erkeklerde İdeal Bel Çevresi Kaç Santim Olmalıdır?

Erkeklerde sağlık açısından en güvenli bel çevresi uzunluğu 88 cm. 88 cm üstü sağlık açısından riskli dönemin başladığını göstermektedir.

İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır?

Önce boyunuzu ölçerek kesin rakamı bulun, sonra boy uzunluğunu 150′den çıkarın. Çıkan sonucu 4 e bölün, bu sayıya 100 ekleyin.

Elde ettiğiniz sayıyı boyunuzun ölçüsünden çıkarın, bulduğunuz rakam sizin ideal kilonuz. Bayanlar için bu değerler bir kilo fazla veya düşük olabilir.

Örnek;

Boy: 160-150=10/4=2,5+100=102,5-160=57,5 ideal kilo.

“İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır? İdeal Bel Çevresi Ne Olmalıdır?” için 2 cevap

  1. Boyum 1.50 kilom ise 55 kaç kilo düşmem lazım nolur cevap verin acil 😊🖤

    Beğen

  2. 50 ideal kilonuz 5 kilo vermeniz yeterli.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: