Balık Yağı (Omega 3) Faydaları ve İyileştirici Özelliği

Balık yağı çoğunlukla uskumru, ton balığı, somon, mersin balığı, kefal, lüfer, sardalye, ringa ve alabalık gibi yağ oranı yüksek balıklardan elde edilir. Bu balık türlerinden haftada 1 ya da 2 düzenli olarak tüketenler veya bu balıklardan alınan yağlarla üretilen “balık yağı kapsülü” formundan alanlar günlük Omege-3 ihtiyacını gidermektedir.
Bu balıklardan üretilen yağın 3.5 gramı yaklaşık olarak 1 gram omega-3 yağ asidi içermekte. Balık yağı kapsüllerinde, yağın bozulmadan dayanması için yağa ek olarak bir miktar E vitamini eklenmektedir.
Bazı balık yağı kapsülleri kalsiyum, demir veya A, B1, B2, B3, C, D vitaminlerinden birini ya da bir kaçını içerirler.

Balık Yağı Kullanımı

Balık yağı birçok hastalığın, tedavisinde veya tedavi sürecine yardımcı destek olması amacıyla yaygın olarak kullanılan bir beslenme desteğidir.
Başlıca kullanım alanları ise; yüksek kolesterol seviyesini düşürmek, kolesterolü dengelemek, damarları korumak ve kalp krizi, inme riskini azaltmak içindir.
Ancak balık yağı dozajı uzman tarafından belirlenmeli ve balık yağının fazla tüketimi ters etkiye yol açarak, hastalıkların görülme riskini yükseltebilir.

Beyin:

Düzenli olarak balık yemek, beyin fonksiyonları üzerine olumlu etki yapar. Bu sebeple balık yağı depresyon, psikoz, dikkat eksikliği, hiperkativite bozukluğu, Alzheimer ve beyni ilgilendiren tüm diğer rahatsızlıklarda sık sık tavsiye edilmekte ve kullanılmaktadır.
Bazı insanlar göz kuruluğu, glokom ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu gibi çok ciddi görme sorunlarına neden olabilen göz rahatsızlıklarının tedavisinde de balık yağı kullanmaktadır.

Tansiyon:

Uzmanlar balık yağının yüksek tansiyonu olan kişilere, yükselen tansiyonu ilaca gerek kalmadan, doğal yollarla belirli oranlarda düşürmek için hastalarına önermektedirler.
Balık yağı içerisinde ki omega-3 yağ asitleri damarların bir miktar genişlemesini sağlayarak kan basıncının normal değerlere çekilmesine destek olur. Bu özelliği, kalp ameliyatı sonrası gibi kan basıncının yakından takip edilmesi ve yükselmesinin önlenmesi gereken kritik durumlarda kullanılan en önemli besin takviyeleri arasındadır.

Trigliserit:

Balık yağının, kalp hastalıklarıyla olan ilgisi ve koruyuculuğu yüksek trigliseridi düşürmek için kullanılan doğal çözümler arasında da ilk sıralarda yer almaktadır.

Balık Yağının Diğer Faydaları

Aşağıdaki rahatsızların tedavisinde, günlük hayatı etkileyen belirtilerinin hafifletilmesinde balık yağı kullanılabilir. Balık yağı birçok hastalığın tedavi ve iyileşme sürecinde doktorlar tarafından önerilmektedir.

Romatoid Artrit:

Balık yağı tek başına ya da ilaç tedavisine destek amaçlı için romatoid artrit’in neden olduğu sabah ağrılarını hafifletmek için de kullanılabilir. Bazı durumlarda artrit ilaçlarının daha az kullanımı ve azaltılması için balık yağı desteği önerilmektedir.

Adet Ağrıları (Dismenore):

Tek başına balık yağı içmek ya da B12 vitamini ile birlikte balık yağı kullanmak şiddetli adet sancılarını hafifletir. Adet döneminde ağrı kesici ilaçlar kullanmak yerine balık yağını deneyebilirsiniz.

Dikkat Eksikliği:

Uzmanlar dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu görülen 8-12 yaş grubu çocuklara balık yağı kullanmalarını önermektedir.

Felç:

Bu alanda yapılan tüm çalışmalar, haftada 1-2 kez balık yemenin ya da balık yağı kullanmanın, inme riskini ‘ oranında azalttığını ortaya koymaktadır. Balık yağı kullanarak felç önlenebilir ve felç riskini azaltmak azaltılabilir. Kullanımı doktor takibinde olmalıdır.

Zayıflayan Kemikler:

Balık yağı, kalsiyum ile birlikte kullanıldığında kemiklerin zayıflamasına neden olan osteoporoz gelişimini yavaşlatmakta. Özellikle yaşlılarda uyluk kemiği (femur) ve omurga kaybını yavaşlattığı yönünde çok ciddi araştırma sonuçları bulunmaktadır.

Damar Sertliği:

Balık yağı, doğrudan kalbe kan taşıyan koroner arterlerde görülen damar sertliğini (ateroskleroz) yavaşlattığı kanıtlanmıştır. Ancak boyundan başa kan taşıyan damarlarda (karotis arterler) aynı etkiyi göstermemektedir.

Böbrek Sorunları:

Düzenli balık yağı tüketimi böbrek hastalığı riski yüksek olan kişilerde böbreklerde fonksiyon kaybı azaltmakta ve süreci yavaşlatmaktadır. Balık yağının diğer önemli faydası ise diyabet hastalarında idrarda görülen protein miktarını azaltmaktadır.

Bipolar Bozukluk:

Balık yağını düzenli olarak kullanan hastalarda depresyonun olumsuz etkilerinin çok büyük oranda azaldığı ve depresyon atakları arasındaki sürenin uzadığı yönünde sonuçlar elde edilmiştir. Ancak bipolar bozukluğu olanlarda kişilerde balık yağının manik belirtilere olumlu bir etkisi kanıtlanmamıştır.

Obezite:

Bazı araştırmalara göre ise, düzenli olarak balık yemenin aşırı kilolu kişilerde kilo vermeye yardımcı olduğu, kan şekerini dengelediği ve yüksek tansiyonu düşürdüğü sonuçlarına ulaşılmıştır. Ayrıca balık yağıyla birlikte düzenli olarak egzersiz yapanlarda vücutta bulunan yağ oranının düzenli olarak azaldığı ve önemli eridiği belirlenmiştir.

Rahim Kanseri:

Düzenli olarak haftada 2 öğün balık tüketen ya da balık yağı kullanan kadınlarda rahim kanseri ve endometriyal kanser riskinin azaldığı yönünde çalışmalar bulunmaktadır.

Astım:

Balık yağı astım hastalarında, öksürüğün azalmasını ve özellikle çocuklarda astımı hafifletmek için kullanılan ilaçların azaltılmasına yardımcı olmaktadır.

Yüksek Kolesterol:

Balık yağının B12 takviyesi ile birlikte kullanıldığında kolesterolü düşürmede çok etkili bir çözüm sunduğu konusunda doktorlar birleşmektedirler

Ancak düzenli olarak kolesterol ilacı kullanıyorsanız balık yağı takviyesi ya da Omega-3 kullanmaya başlamadan önce, doktorunuzdan bilgi almalısınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: