Fitness Nedir? Yeni Başlayanlar için Fitness Önerileri!

Fitness Nedir?

Fitness zinde kalmak  ve bedenin sağlıklı olabilmesi için günlük hareketleri tamamlamaktır. Fitness, body building ile karıştırılmakta oysaki fitness kişisel olarak ve sağlık ya da hareket amaçlı yapılır. Body Building sporcular tarafından vücut geliştirme amaçlı derece için yapılan yüksek dereceli ağırlık çalışmalarıdır. Normal hayata güçlü ve sağlıklı kaslara sahip olmak için fitness yapmak yeterlidir. Türkçe olarak yani fitness TDK sözlük anlamı ise sağlıklı yaşam demektir.

Fitness kişinin amacına göre değişiklik gösterebilir. Normal değerlerde vücut kitle endeksine sahip olan kişi sadece kilo korumak amaçlı yaparken, bir futbolcu ya da atlet fiziksel kondisyonunun korumak ve geliştirmek için yapar. 16 ve 55 yaş aralığında bulunan herkes fitness yapabilir. Fitness yapmanın cinsiyeti de yoktur, isteyen herkes kendi beden ihtiyacına göre belirlediği fitness programlarını uygulayabilir.

Fitness yaparken ya da bir spor aktivitesine dâhil olduğumuzda mucivezi bir şeylerin olacağını ve kısa bir süre içerisinde muma döneceğimizi sanırız. Oysaki yaşam düzene bağlanmış bir rutindir. Yaşamı sürdürürken dengeyi korumak çok önemlidir. Yaptığımız antrenmanların çok kalori yaktığını ve yediklerimizin aslından daha az kalorili olduğunu zannederiz. Bedenin ihtiyacından fazla alınan kalori yağa dönüşür ve depolanır.

Kendi başınıza kilo vermekte zorlanıyorsanız, profesyonel antrenörlerin ve beslenme uzmanlarının koçluğunda hedefinize ilerleyebilirsiniz. Kendinize ait bir beslenme ve egzersiz planına sadık kalarak, çok kısa bir zaman diliminde istediğiniz sağlıklı yaşama kavuşabilirsiniz. Kilo vermek kadar, verilen kiloların geri alınmaması ve korunması çok önemlidir.

Bunun içinde egzersizi bir hayat tarzına dönüştürmeniz ve yapılacaklar listesinin de ilk sıralara yazmanız gerekir. Uzmanlara göre kilo verme sürecinin ilk basamağı düzenli ve sağlıklı beslenme, ikinci basamağı ise hayata hareket katmaktır. Ayrıca her beden aynı kas sistemine sahip değildir onun için fitness ya da spora başlamadan önce ağırlık çalışmak kas kaybına sebep olur. Öncelikle kasları güçlendirici hareketlerle başlanmalı ve kademeli ilerlenmelidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: