Dezenfektan nedir? Nasıl kullanılır? Evde Dezenfektan Nasıl Yapılır?

Dezenfektan Nedir?

Dezenfektan
, virüs ve bakteri gibi insan sağlığını tehdit eden ya da viral olarak bulaşan gözle görülmeyen mikroplardan, elleri veya ortamı korunmak için kullanılan etkili hijyen sağlayan antimikrobiyal  temizlik maddeleridir. Ülkemizde ve dünyada meydana gelen pandemi dönemlerinde çokça kullanılmaya başlanır ve gündeme gelir. Koronavirüs salgınıyla yeniden kullanımı ve önemi artmaya başladı. Dezenfektanlar, içerik ve yapıları bakteri ve virüsleri öldürmeleri için  toksik ve zararlı maddeler içerirler. O nedenle doğru hazırlanıp ve doğru kullanılmalıdır. İnsan sağlığına ciddi zararlar vermemesi ve fayda yerine zarar vermemeleri için  kullanılacakları yerlere göre formüle edilip üretilmelidirler. Hastaneler ya da basit ev temizliği için farklı maddelerde ve sağlığa uygun hazırlanmalıdırlar. Merdiven altı ve sağlık dışı şartlarda hazırlanan bu tür ürünler ciddi sonuçlar doğurabilir.

Dezenfektan Ne İşe Yarar?

Yüzeylere yerleşen ya da kullanıma bağlı olarak gelişen mikrop veya bakterileri yok ederler. Birçok yerde çok farklı amaçlarla kullanılırlar. Hastanelerde alet ve ürünleri tekrar kullanım yapılabilmesi için dezenfekte ederken, yine hastane ve iç mekânlarda ortamı dezenfekte için kullanılırlar. Basit adı ile bildiğimiz ve hemen her yerde kullanılan çamaşır suyu da bir dezenfektandır. Dezenfektanlar hastanelerde hijyen sağlamada, diş kliniklerinde dezenfekte işlemi için, mutfaklarda ve banyolarda ise temizlik amaçlı olarak sıklıkla kullanılır. Uygun ürünler grip, pandemi ve coronavirüs gibi birçok hastalığın yayılmasını önlemede çok etkilidirler.

Dezenfektan Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

1- Çok sık dezenfektan kullanmak, iyi bakterileri öldürür ve komplikasyonlara neden olur.

2- Cilde uygulanmaz. Dezenfektanlar yüzeylere uygulanmalıdır. Cilde ve dokulara zarar vermeyen özel ürünler tenle temas ettirilmelidir.

3- İç mekânlarda ve özellikle evlerde kullanılan dezenfektanlar başka temizlik ürünleriyle karıştırılmamalıdır. Kimyasal reaksiyon meydana getirerek farkında olmadan zehirlerler.

4- Kalitesinden ve onayından emin olduğunuz ürünleri içeriklerini okuyarak kullanın.

5-  Temizlik ürünlerini ya da  dezenfektanlarını kullanırken mutlaka eldiven giyin.

6- Kullandığınız süre boyunca ortamı mutlaka havalandırın. Pencere ve kapıları açarak ortama temiz hava girişi sağlayın.

7- Gözünüze kaçması için koruyucu gözlük kullanın.

8- İşiniz bittikten sonra ellerinizi, cildinizin açıkta kalan tüm vücut kısımlarını iyice bol su ile yıkayın.

Evde Dezenfektan El Spreyi Tarifi


Malzemeler:

İzopropil alkol
Gliserol ya da gliserin
Hidrojen peroksit
Arıtılmış, kaynatıp soğuk su
Plastik Sprey şişesi

Yapılışı:

1,5 su bardağı kadar izopropil alkolü 2 çay kaşığı gliserol veya gliserin ile iyice karıştırın. Karışımın içine 1/3 bardak su bardağı ile 1 çorba kaşığı hidrojen peroksit ekleyin, sprey şişesini koyun ve çalkalayın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: