Sağlıklı yaşamın 8 Altın Kuralı

Sağlıklı olmak ve sağlıklı kalmak artık her zamankinden daha zor olacak. İnsan hayatını kişisel olarak değil komple yok eden ve tüm dünyayı esir halinde talime tutan Covid-19′dan sonra her şey çok daha zor olacak. Kişisel mutluluk ya da sağlık, kitlesel mutluluk ve sağlıkla aynı paralelde ilerlemek zorunda. Sağlık çoğunlukla kendiliğinden var olan bir durum olarak zannedilir, oysaki sağlıklı olmak ya da sağlıklı bir yaşamı korumak için çaba harcamak gerekir. Hayat evirilerek ilerlerken kişisel olarak yaptığımız her iyi şey, toplumsal sağlığı ve düzeni de iyiye götürecektir. Etrafımızda olanlara sessiz kalmak ya da bana zararı yok boş ver demek yok artık. Tüm evrende yaşayan kişiler ve bu kişilerin yaptıkları her şey bir diğerinin hayatını etkiliyor! Doğal olarak bu aşamada yapılması gereken ya da yapılmaması gereken her şey zincirleme olarak domino etkisi yaratacaktır. Olay kişisellikten çıkıp nesillerin geleceği, sağlığı ya da sağlıksızlığını genetik özelliklerinin ötesinde riske atmaktadır.
Sağlıklı bir yaşam için alınması gereken önlemler, günlük yaşamımızda uygulamamız gereken çabalardan oluşmaktadır. Gelecek sağlıklı günler için, günlük yaşamlarımızı düzenlemek ve  bazı temel kuralları bilerek, uygulanmak zorunlu hal alacaktır. Sağlığın korunmasını ve toplumsal olarak sağlıklı yaşam,  diğer bireylerle paylaştığımız ve saygı gösterdiğimiz oranda güzel olacaktır. Bununu için kişisel temizlik, sağlıklı ve dengeli beslenme, bedensel ve zihinsel çalışma düzeni, kaliteli bir yaşam, sigara, alkol, uyarıcı ve uyuşturucu maddelerden uzak durmak kişisel sorumluluklarımızdan.


Çoğunlukla günlük  yaşamın ana kaidesinin mutluluk olduğu varsayılır. Oysaki ana kaide güvenlik duygusudur.  Şuan pandemi döneminde bunu çok daha iyi anladık. Hepimiz evlerimizde kapalı kapılar ardında olsak bile kendimizi güvende hissedemiyoruz. Evimize gelen kargo ya da paketleri bile alırken korkuyoruz! Ancak bildiğimiz şeyi, bildiğimiz kadarı ile kontrol edebiliyor ve geri kalan her şeyde kendimizi riskte görüyoruz. Sağlıklı bir yaşamın devamı için davranışlarımızı  kurallaştırmalıyız ve kişisel olarak doğru olan ve yapılan her şeyin nesillere aktarımını doğru olarak yapmak zorundayız.

Sağlıklı Yaşam Kuralları


1- El, beden ve çevre temizliği
2- Sağlıklı ve dengeli beslenme
3- Düzenli yaşam ve düzenli uyku
4- Zararlı maddelerden uzak durma 
5- Dengeli ve sağlıklı spor ya da bedensel hareket
6- Mutfakta gereken hijyen kurallarına uymak
7- Zamanın dengeli kullanımı ve hayatı sürdürmek için kişisel zaman aralığı
8- Atıkların gereken şekilde toplanıp, değerlendirilmesi ya da yok edilmesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: