İçeriğe geç

Ankara’da Gezilecek 8 Harika Yer!

Ankara 1920’den itibaren cennet ülkemizin başkentidir. Tarihi kayıtlara göre geçimişi en az 5000 yıllık olan Ankara çok farklı, birçok medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. Hititlerden, Perslere, Lidyalılardan, Bizanslılara kadar birçok farklı uygarlığın izlerini taşıyan Ankara , kelime olarak Frigce’de gemi çapası anlamına gelmekte.
Türkiye’nin başkenti olan Ankara tarihi dokusu ile binlerce medeniyete ev sahipliği yapmış kadım bir şehirdir. Ankara’da mutlaka görülmesi gereken birçok harika manzara ve mekan bulunmakta. Ankara tarihi mekanları ve gizemli yerleri ile harika bir seyahat seçeneğidir. Eğlenirken, birçok tarihi ve turistik yeri de gezebilir çok farklı uygarlıkların yaşamlarına sihirli bir yolculuk yapabilirsiniz. Ülkemizin başşehri Cumhuriyetin kuruluş merkezi olan Ankara’da birçok tarihi yapı ve müze bununla birlikte birçok gezilecek yer bulunmakta
Ankara’da gezilecek yerler, mutlaka görülmesi gereken mekanlar, tarih kokan müzeler ve Anıtkabir bulunmaktadır.

Anıtkabir

Ankara’ da ilk olarak gezilmesi gereken yer Anıtkabir’ dir. Mustafa Kemal Atatürk‘ün ebedi ıstirahatgahı olarak inşa edilen, bu anıt mezar Başkomutana yakışır nitelikte çok özel bir mimari ile inşa edilmiştir. Bizim için manevi değeri ve tarihi zenginliği sebebiyle Anıtkabir ilk ziyaret edilecek adreslerden biridir. Dönem mimarisi ile yapılan anıtsal mezar çok farklı yapıda simetrik bina tasarımı ve kesme taş kullanımı ile özel olarak devrin en iyi mimarlarına yaptırılmıştır.
Birçok farklı mimarı anlayışın kullandığı anıtsal mezarda, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait birçok farklı süsleme ya da işleme eserlerde kullanılmıştır. Anıtkabir, 750.000 metrekarelik özel bir alana yayılan kompleksleri ile Ankara’ da Anıttepe’de yükseliyor. Anıttepe görkemi ile yükselen bu anıt yapılar, Barış Parkı ve Anıt Blogu isimli iki ana bölümden meydana gelmektedir. Anıt blok ile birlikte birçok bölümden oluşan yapı görkemi ile dikkat çekiyor!

Ulu Önder Atatürk’ün anıt mezarı, ülkemizin en görkemli projelerinden biri olarak, Çankaya’nın Tandoğan semtinde Anıt Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Anıt müze de yine aynı alan içinde bulunmaktadır.

Ankara Kalesi

Yapılış tarihi bilinmeyen, Hititler tarafından yapıldığı kabul edilen Ankara kalesinde yapılan arkeolojik kazılar sonrasında bu tez doğrulanmamıştır. Hititler, Romalılar, Bizanslılar ve Selçuklular dönemlerinde defalarca onarılmıştır. Ankara kalesi, iç kale ve dış kale diye iki ana bölümden oluşur. Eski Ankara şehri ise bu kalenin dış kale bölümünde kalan kısmıdır.

İç kale 43.000 km2’lik alan kaplarken, 14-16 m yükseklikteki duvarların üzerinde yer alır. Dört katı olan iç kale doğu, batı ve güney duvarlarının yapımında orijinal Ankara taşıkullanılırken kala kısımlarında ise ve toplama taşlar kullanılmıştır. İç kalenin iki kapsı vardır. Dış kapı ve hisar kapı. Kale birçok kereler oldukça detaylı tadilat geçirmiştir. Roma anıtlarının mermer blokları, sütun başlıkları, su yollarının mermer olukları defalarca kalenin tadilatlarında kullanılmıştır.

Elmadağ Kayak Tesisleri

Ankara’da bulunan ve kış aylarında gezilecek yerlerin başında gelen Elmadağ kayak merkezi Her sene binlerce turiste ve aynı zamanda milyonlarca kayaksevere ev sahipliği yapıyor! Tesisin genel olarak bölgesel kar dağılımı yer yer 1- 1,5 metreye kadar çıkmakta. Elmadağ Kayak Merkezi kış aylarında kalabalık ve çok eğlencelidir. Yaz aylarında ise daha çok meraklılarını ağırlamakta.

Kayak merkezinde kayak sezonu, ocak ayının ilk haftasında başlar ve Mart ayının sonuna kadar eder. Pist alanları düz geniz çayırlarla kaplıdır. Kayak merkezinin toplam doluluk kapasitesi 720 kişidir. 548 metrelik bir adet telekssi bulunan hizmet veren pistin uzunluğu 1 kilometredir. Pistler kolay ve orta zorluk derecesi diye ikiye ayrılır. Ayrıca kayak yapmak istemeyenler için doğa yürüyüşü alanları bulunmakta.

Kayak parkuru 650 metre uzunluğunda dik ve kısa bir yamaç üzerindedir. Özellikle aksiyon ve heyecan sevenler için son derece ideal bir pist. Alanda çarpılacak ya da denge bozulduğu zaman darbe alacak ağaçlar yoktur. Çankaya’ya yaklaşık olarak yarım saatlik bir uzaklıkta bulunan alan kısa tatil dünleri için oldukça elverişlidir.

Beypazarı Evleri

Beypazarı’nda bulunan ve kendine özgü özel mimari ile inşa edilen bu sanatsal evler, en fazla 3 katlıdır. Asırlık tarihleri ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmışlardır. Beypazarı, nostaljik dokusu serin havası ve tarihi taş yapıları ile geçmişe yolculuk yaptırmakta! Beypazarı evleri mistik yapısı ve serin havası ile dinlenmenizi sağlayacak mekanlardır.
Beypazarı evleri, tarihi konakları canlı bir kent dokusu vermekte. Kent özel dokusunu koruyarak bugünlere adar gelmiştir. Beypazarı evleri tarihi ile gelen misafirlerini kendi ev sahipleri ile karşılamakta.

Osmanlı döneminden beri 200 yıllık tarihi koruyan ve 3500 civarındaki Beypazarı evi vardır. 2000’li yıllarda Kültür ve Turizim Bakanlığı önderliğinde restore edilerek, gelecek nesillere kültürel miras olarak bıakılmıştır. Beypazarı Evleri özel ahşap dekorasyon mimarisi ile göz dolduruyor! Taşıyıcı sistemleri ve tüm ahşapları asırlara dayanmaktadır.

Eski Meclis Binası

Ankara’da gezilecek yerler, gezi rotanızda Eski Meclis Binası’da mutlaka olmalıdır. İttihat ve terakkiye ait binalarından biri olan eski meclis binası, ülkemizin ilk meclis binasıdır. 1920’de kurulmuş olan bu bina düzenlemeler yapılarak 1981’de Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak hizmete açılmıştır.

Ankara Ulus meydanında yer alan 1.Türkiye Büyük Millet Meclisi binası 1915 yılında inşaa edilmeye başlanmıştır. Türk mimari stilinde inşa edilen bina Ankara taşı kullanılarak yapılmıştır. Ankara’nın en önemli yüzü ve barındırdığı özel tarihi ile görülmesi gereken yerlerin başında yer almakta!

Hacı Bayram Veli Camii

Hacı Bayram Camii, Ankara’da Altındağ ilçesine bağlı Ulus semtinde bulunmakta. Augustus Tapınağı ile yan yana olan camii tüm görkemi ile ziyaretçilerini karşılamakta. Hicri 831 yıllarında yapılan ve zaman zaman yenilenmelerle hizmete devam eden camii kutsal ve mistik havası ile gelenlere huzur vermekte! Bina mimarisi dikdörtgen olarak uzun bir yapıda inşaa edilen camii; taş kaideli, tuğla duvarlı ve kiremit çatılıdır. Adını ebedi misafiri Hacı Bayram Türbesi’nden almıştır.

Camii ahşap üzerine özel olarak tek tek yapılan kalem-işi süslemeleri, çini boyamaları bakımından da oldukça zengindir. Cami süslemelerini yapan devrin nakkaşlarından, Nakkaş Mustafa Paşa’dır. Caminin iki şerefeli bir minaresi vardır. Kapalı alanı 4500, açık alanı 1500 m2, toplam kapasitesi ise 6000 kişiliktir.

Estergon Kalesi

Estergon Kalesi, Ankara Keçiören sınırları içindedir. 29 Mayıs 2005’te hizmete açılan müze birçok tarihi ve sanat eserini sergilenmektedir. Taç Kapı müze girişidir. Selçuklular zamanında yapımına başlanan Taç Kapı, tamamen mermerden yapılarak ve özel işçilikle şekillendirilmiştir.

Taç kapı Muhteşem el işçiliği gelenleri büyülemektedir. Kalenin girişinde 14 dükkan bulunmakta, birçoğu hediyelik eşya satan dükkanlardır.
Kalenin müze katına kristal merdiven sitemi ile giriş yapılmakta ve Kütahya Çini desenleri ile oldukça zarif bir şekilde döşenmiştir.

Bu kale, Macaristan’da bulunan en önemli kalelerden birinden kopyalanarak yapılmıştır. Gösterişli yapısı, muhteşem manzarası ve içerisinde bulunan müzesi ile, Ankara’da gezilecek yerlerin başında gelmekte! Kalenin yanında bulunan küçük bir şelale, kalenin karşısında ise iki büyük şelale vardır.

Samanpazarı

Ankara’ya gidince Samanpazarı’nı görmeden geçmek olmaz! Ankara’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Samanpazarı, köylülerin ihtiyaçlarını gidermek için geldikleri köy pazarlarından biriymiş. Ancak zamanla çok daha fazla sayıda ziyaretçi almaya başlamıştır. Özellikle de Ankara Kalesi’ne gelen turistlerin uğrak yeri haline gelmeye başlayan mekan, hırdavatçı dükkanlarını zamanla turistik eşya satılan dükkanlara dönüştürmüş. Hırdavatçılar ise bu bölgeden ayrılıp daha aşağı bir bölgeye yerleşmek zorunda kalmışlar.

Samanpazarı Vehbi Koç ve ailesinin ilk olarak ticarete başladıkları yerdir. Bu yönü daha hızlı gelişmesine katkı sağlamıştır. Koç ailesi tarafından müzeye dönüştürülmüş ve çok sayıda özel ve tarihin eserin sergilendiği özel bir mekan halini almıştır. Hafta sonu ya da kısa bir tatil için Samanpazarı gezi ve alışveriş için çok ideal bir yerdir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: