2020’nin Meşhur Hastalığı: Corona Virüsü

İlk görülmeye başladığı yıl 1960’lara dayanan Corona virüs, Çin’in Hubei eyaleti Wuhan şehrinde yeniden ortaya çıktı! Oldukça hızlı ve sinsice yayılan bu hastalık tedavi edilmediği taktirde akut solunum güçlüğüne ve birçok farklı hastalığa sebep oluyor!

Corona Virüsü Nedir?

Corona virüsler, aniden ortaya çıkan ve birçok insana bulaşabilen virüs tipleridir. İnsan Corona virüsleri genellikle üst solunum hastalıklarına sebep olmaktadır. Çoğunlukla hafif ve orta şiddette seyreden bu hastalık, 4 farklı alt tip Corona virüsü ile oluşabilir. Bu alt tipler: alfa, beta, gama ve delta olarak adlandırılır. Bu virüsler, soğuk algınlığından Ağır Akut Solunum Sendromu gibi hastalıklara sebep olabilir.

Corona Virüsü Nasıl Bulaşır?

Yeni ortaya çıkan Corona virüsünde diğerleri gibi damlacıklar yolu ile bulaştığı düşünülüyor. Bu damlacıklar hasta kişilerin öksürmesi, hapşırması, gülme veya konuşma gibi solunum salgıları ile ortaya çıkıyor. Ortaya çıkan bu damlacıklar havada asılı kalarak veya sıçrayarak sağlam kişilerin mukozalarına temas ediyor ve onlarında taşıyıcı olmasına hatta hastalanmasına sebebiyet veriyor. Bu şekilde hastalanmamak ve virüse açık hale gelmemek için diğer insanlarla aranızdaki mesafeyi ayarlamalı, 1 metreden yakın olacak şekilde durmamalısınız.

Corona Virüsün Belirtileri Nelerdir? Tanısı Nasıl Konulur?

Corona virüsüne maruz kalan kişilerde görülen en yaygın yan etkiler:

Ateş

Öksürük

İshal ( az yaygın)

Nefes darlığı

Bulantı ve kusma

Corona virüsünü taşıyan kişilerde bu belirtilerin görülme süresi en az 2 gün en fazla ise 14 günü  bulmaktadır.  Corona virüsü taşıyan ve bu virüsle enfekte olan çoğu hastada ateş, öksürük, nefes darlığı görülmüş ve virüs ciddi akut solunum hastalığına sebep olmuştur. Nadir de olsa bazı hastalarda bulantı ve kusma da görülmüştür.

Nasıl Tedavi Edilir?

Corona virüse kapılan çoğu hasta bunu hafif seyirde atlatabilir ve ilaç kullanmasına gerek kalmaz. Ancak hasta kişinin iyileşmesine katkı sağlamak ve yardımcı olmak için ateş düşürücü, ağrı kesici gibi ilaçlar verilebilir. Hastaların bol sıvı tüketmesi önerilir. Ayakta tedaviye ek olarak ağır hasta olan kişilerin yatarak tedavi edilmesi önerilir.

Corona Virüsten Korunmanın 8 Basit Yolu!

Hastalığa kapılmamak için alınan tedbirler hayati önem taşır. 8 basit yol ile corona virüsten korunabilirsiniz!

1-) Ellerinizi sık sık yıkamalısınız. Ellerinizi yıkarken bu sürenin en az 20 saniye olmasına özen göstermeli, küçük çocuğunuz varsa çocuğunuzun ellerini yıkadığından emin olmalısınız.

2-) Su ve sabun bulamadığınız durumlarda alkol bazlı el dezenfektanı kullanmalı, ellerinizin hijyeninden emin olmalısınız.

3-) Hapşırma veya tıksırma durumlara karşı yanınızda mendil taşımalı ve bu durumlarda mendilinizi kullanarak ağzınızı kapatmalısınız. İşlem sonrası kullandığınız kirli mendili çöp kutusuna atmalı, yanınızda taşımamalısınız.

4-) Elleriniz temiz olsa da özelliklede kirliyken ağzınıza, yüzünüze ve gözlerinize dokunmamaya özen göstermelisiniz.

5-) Çevrenizdeki kişilerle teması minimuma indirmeli hatta mümkünse temastan kaçınmalısınız.

6-) Kapı kolları veya çocuğunuzun sürekli oynadığı oyuncak gibi yüzeyleri ve nesneleri sık sık dezenfekte etmelisiniz.

7-) Çiğ ve pişmemiş hayvansal gıdaları tüketmemeye özen göstermelisiniz.

😎 Hayvanlarla teması minimuma indirmeli, temas sonrası mutlaka ellerinizi belirtilen şekilde yıkamalısınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: