Türk Kahvesi Hakkında Bilinen Doğrular ve Yanlışlar

Türk Kahvesinin Faydaları

Kahve İçerek Zayıfla!

Kahve ya da çay gibi içecekler yüksek oranda kafein barındırırlar, bu kafein oranı insan bedeninde bulunan, günlük alınmış enerji ve kaloriyi % 5 oranında yakımını artırır. Gıda tüketiminin kısıtlanması yani beden kitle endeksi ve yaşa göre beslenme uygulandığında vücut ağırlığında düzenli bir düşüş sağlayabileceği bilinmekte. Gıda ve beslenme uzmanlarına göre kafeinin, vücutta yağ yakımını hızlandırdığı ve enerji yakımına katkıda bulunduğu belirtilmekte. Fazla kilo problemi olanların yemeklerden 10-15 dakika sonra şekersiz bir fincan Türk kahvesi içmelerini tavsiye ediyorlar. Bir fincan kahve insan bedeninde ortalama olarak günde 75-110 kilo kalorinin açığa çıkmasını sağlar. Ayrıca günde içilen 2 fincan Türk kahvesinin bağımlılık yapmayacağını aksine birçok fayda da sağladığı bilinmektedir.Baş Ağrısına İyi Geliyor! 


Kahve, içerisinde bulunan etken maddeler ile ağrı kesicilerin etkisini % 40 oranında artırıyor. Özellikle müzmin baş ağrısı yaşayanlar ile migreni olanlara, diğer ilaçlarla birlikte kafein de tavsiye edilmekte.Şeker İçin Şifa Oluyor!


Şeker hastalığın da erken uyarı sinyali olarak kabul edilen kahve, içindeki kafein, klorojenik ve kafeik asit bileşenleri ile diyabetin etkilerini ortadan kaldırabiliyor. Ayrıca şekere bağlı gelişen damar bozukluklarında damar genişlemesi sağlayarak kan dolaşımını rahatlatıyor!Tümörleri  Küçültüyor!

Kahve özellikle kadınlarda göğüs kanseri yani kötü huylu tümörleri küçültüyor! Kahve tıpkı yeşil çay gibi antioksidanlar içerir, hastalığa yakalanmış ya da risk taşıyan kişilerde günde bir fincan kahve içilmesi bu süreci yaşayan hastalarda kanser hücrelerinin yani tümörlerin gelişimini durduruyor!Pankreası Kurtarıyor!

Önceki yıllarda kahve birçok besin için yemeyin içmeyin şuna zarar buna ziyan derlerdi. Şimdi ise yiyin şuna faydalı bunu yok ediyor diyorlar. Tıpkı yıllar önce kahvenin, pankreas kanserinin en önemli nedenlerinden biri olduğunu söylemeleri gibi. Ancak yapılan ciddi ve bilimsel araştırmalar zaman içinde bu görüş tersine döndürdü. Yeni araştırmalara göre, kahve pankreas kanserini önlüyor ve hatta bağırsaklarda da tümör oluşumunu engelliyor!Kemik Erimesi Bilmecesi!


Fazla ve aşırı tüketilen her şeyde olduğu gibi günde iki fincandan fazla içilen kahve de zararlı! Çünkü kahve içerisindeki kafein kemiklerin kalsiyum emilimini azaltmaktadır. Fakat kahve içerken yani kafeinin kemik erimesiyle ilgili etkisi azaltmak için kahvelerinize süt ekleyin. Çünkü içerisindeki etken maddeler, kafeinin kalsiyum metabolizması üzerindeki etkilerini yok etmekte. Özellikle Menopoz sonrası dönemde olan  kadınların,  günde 1 veya 2 bardak özelikle de gece uyku arası süt içmeleri kemik yoğunluğunda azaltmakta.Astıma Geçit  Vermiyor!


Gün içinde içlen iki fincan kahve, astım tehlikesini azaltırken ve göğüs hırıltılarını geçiriyor.
Ayrıca, kahvenin sıcak olarak içilen bir içecek oluşu daralmış bronşların genişlemesine katkı sağlarken, içilen kahvenin yapışkan salgıları yumuşadığı ve daha kolay atılmalarını
sağladığı bilinmekte.Tansiyonu  Artırmıyor!

Araştırmalara göre kahvenin kan basıncını düşürücü etkisi olduğu bunu da, kahve içerisinde bulunan etken maddelerden, polifenolik bileşenlere bağlı olabileceğini ileri sürülüyor. Bilindiği gibi flavonoitler yapısal özelliklerine bağlı olarak antioksidan etki gösterdikleri için bedene olumlu etki yapmaktalar.
Aslında 60 yaşın üzerinde her dört kişiden üçünde büyük kan basıncı yüksek seyreder. Bunun sebebi, yaşa bağlı gelişen damarlarda ki kireçlenme ve sertleşmesidir. O nedenle kahve tüketimi yaşa bağlı olarak azaltılmalı ya da haftada bir iki gibi olmalıdır.Algıyı Azaltmıyor!


Kafein uyarıcı, uyanık kalmanıza yardımcı ve konsantre olmanızı etkileyen, beyinde odaklanmayı sağlayan uyarıcı bir ilaç olarak bilinir. Ayrıca kafein maddesi beyni etkileme şekli ile sakinleştirici etkileri de vardır. Bu tür etkiler, enerji artışı özelliği kadar belirgin değildir. Aksine algıyı azaltmaz dikkati artırır!Sindirimi Hızlandırıyor!

Kahve, bağırsakları harekete geçirerek, midenin besinler sindirilmesine yardım ediyor. Hızlanan sindirim kabızlığı önlüyor ve buna bağlı olarak kilo kaybı yaşanıyor. Her gün iki fincan şekersiz Türk kahvesi ilaç niyetine bedene çok fayda sağlıyor! Kahve, gastrit asit salgılanmasına yol açar midesi rahatsız olanlar kahveyi  sütle tüketirse asit salgısı azalıyor! 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: