Kadınlar İçin Sağlıklı Yaşam Önerileri

Her yaşta kadın hayatının bir döneminde sağlık problemleri yaşar. Bu durumu ya da dönemi doğru besinler tüketerek ve doğru alışkanlıklar kazanarak aşabilir. Daha sağlıklı, enerjik ve fit olmak için yapılması gerekenler ve  özel beslenme sırlarını açıklıyoruz.

 Turp 

Turp İçeriğinde bulunan A-B-C,K vitaminleri, potasyum, magnezyum, demir ve kalsiyumla tam bir sağlık kaynağıdır. Yüksek oranda lif içeriği ile de sindirimi desteleyen turp cilde ve saçlara da çok faydalıdır. Özellikle yaşa bağlı ya da menopoza bağlı gelişen demir eksikliği sonucu oluşan saç dökülmesine çok faydalıdır. 

Tarçın

Birçok hastalığın tedavisinde yardımcı gıda olarak tavsiye edilen tarçın diyabete ve kilo verme aşamalarında oldukça etkilidir. Tarçınla ilgili yapılan araştırmalarda kan basıncını düşürdüğü, kan şekerini ve insülin direncini azalttığı ortaya çıkmıştır.  Ayrıca tarçın, metabolizma hızını artırır ve kilo kontrolüne de destek olur. Antioksidan içeriği yüksek olan tarçın bağışıklık sistemini de destekler
Çayınıza çubuk tarçın atarak ya da tatlılarınıza toz tarçın serperek kullanabilirsiniz. Tarçının diğer faydaları için bu yazımız da okuyun. 🙂

Omega 3 İçeren Besinler Tüketin

Kadınların erken ya da geç yaşadığı menopoz dönemi yaşanmadan, önlem almaları ileri yaşta kemik sağlığı için çok önemlidir. Bu dönemde yaşanan östrojen hormonu azalması arkasından, kemik erimesi problemleri ortaya çıkmaktadır. Bitkisel ya da hayvansal omega 3 ve östrojen içeren besinler düzenli tüketilmelidir. Omega 3 birçok hastalığa iyi gelirken en fazlada tirioid hormonuna destek sağlamaktadır. Yavaşlayan beden ve yaşla birlikte değişen değerleri yenilemek ve yeniden yapılandırmak için, keten tohumu, semiz otu, susam, balık, balık yağı, yumurta sarısını bol bol tüketin. Ayrıca sebzelerle beraber günde en az iki öğün yoğurt tüketmeye özen göstermelisiniz.

Kalsiyum İçeren Besinler Tüketin

Menopoza girince osteoporoz hormonu azalır, buna bağlı olarak da kemik erimesi başlar. Menopoza girmeden önlem almak ve kemiklerde ki kalsiyumunu vücudun kullanarak eritmemesi için günlük kalsiyum içeren besinler almak gerekir. Bu besinleri de devamlı ve düzenli tüketmek derekir. Menopozu rahat ve ağrısız geçirmek ve kalan ömürde sık sık kemik kırıkları yaşamamak için zamanında önlem almak gerekir.

Yalnızca kalsiyumu süt ve süt ürünlerinden almak menopozda kemik erimesini önlemez! Bu nedenle vücudun kalsiyum ihtiyacını karşılayan susam, badem ve keten tohumu gibi besinleri yeterli miktarda tüketmek gerekir.

D Vitamini İçeren Besinler Tüketin Ve Bol Bol Güneşlenin

D vitamini, kalsiyum, magnezyum, çinko kemik sağlığı açısından en önemli vitamin ve minerallerin başında gelmektedir. Bu vitamin ve mineraller insan bedeninde birlikte çalışır ve birbirlerinin oluşumuna destek sağlarlar. Bir tanesinin eksikliği veya bulunmaması bedeni etkiler, yorar aynı zamanda bağışıklık sistemini de zora sokar. D vitamini mide ve bağarsaklarda kalsiyumun emilimini sağlar. Kadınlarda menopoz öncesi ve sonrası meydana gelen osteoporoz eksikliğini ve kemik erimesini D vitamini takviyesi olumlu yönde etkiler. D vitamini en fazla Güneş’ten alınır. 

Diğer D vitamini Kaynakları

  • Süt,yoğurt, ayran, kefir, peynir
  • Köy tereyağı
  • Balıklar ve özellikle ton balığı, somon,uskumru
  • İstridye
  • Sakatatlardan özellikle karaciğer
  • Köy yumurtası ve sarısı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: