Bilgi Teknolojileri Nedir? Çalışma Alanları Nerelerdir?


Bilgi teknolojileri son 35-40 yıldır hayatımıza bilgisayar kullanımının yaygınlaşması sonucu hayatımıza giren ve birçok akıllı ya da yapay teknolojilerin tek başına veya birlikte kullanılmasını anlatan bir terimdir. Bilgisayar ve internetin yaygınlaşması ve gelişmesi  ile büyük önem kazanan bilgi teknolojileri sanal alanın büyümesi ile daha fazla önem taşımaya başlamıştr.
Bilgi teknolojisi, her türlü sistem alt yapıya hizmet veren verileri oluşturmak ve bu verilere ulaşmak için oluşturulan sistemlerin tamamını kapsar. Bilgi aktarımı, veri dağıtımı, veri depolanması ve korunması gibi birçok konu ve sistemi bir arada yürüten, bilgisayar, akıllı telefon işletim sistemleri ile bu işleri tamamlayan yapıların tamamını içine alan sitemler bütünüdür.

Bilgi Teknolojileri Hizmetleri Nelerdir?

1- Kurumsal Bakım Anlaşmaları


Kurumsal olarak ağ alt yapılarını oluşturan ve bu ağlarını tanımlayan ve sistemin işleyişini sağlayan  ve maliyeti azaltacak çözümler sunmak.
İşlerin daha verimli ve daha pratik yürütülmesi ve sistemin aksamadan ilerlemesi için destek çözümler üretmek ya da  yeni araçlar önermek. 
Bilgiye dayalı ortamlar oluşturmak ve veri, uygulama, depolama alanlarını oluşturarak bunu sunucular yardımı ile sistem üzerinde uygulamak.
Şirketlerin ekonomik gelişimini sağlayacak ve büyümesine yardımcı olacak son teknolojik gelişmeleri çok kısa süre içerisinde yapılandırarak sisteme dahil etmek.

2- Sunucu Çözümleri Bilişim teknolojileri geliştirerek danışma hizmeti verdiği kurum ve kuruluşlara sunucu hizmeti vererek merkez ağ ya da  bilgisayar üzerinden yazılım desteği sunmak.
Bilgi işlem birimi oluşturarak ve  sanal ortamda hizmetlerin kolay ve çabuk ilerlemesi için sistemi sürekli denetlemek.
Kurum ya da kuruluşun yazılım ve bilişim işlerini sorunsuz yürütebilmeleri için aralıklı destek hizmeti vermek.
Şirket analizlerini dönemsel olarak takip ederek raporlar çıkarmak ve sistemi geliştirmek için yapılandırmaları düzenli olarak yapmak.
Okul, hastane, devlet kurumları ya da tüm özel kurumlarla sistematik olarak iletişim sağlayarak sunucu veri giriş çıkışlarını yapmak.
Veri tabanı yönetimi, bilgisayar programlama ve bilgi güvenliği sağlama gibi alt yapıları kurarak işleyişini sürdürmek.

3- İnternet Çözümleri

Hizmet sunduğu kurum ya da firmanın Web sitelerini oluşturmak ve tasarlamak.
Web sitesine bağlı olarak çalışan uygulama ve mail adreslerini oluşturmak.
Web siteleri ve kaliteli sunucu sistemlerinin kurulumu yaptıktan sonra işleyişini sağlamak.
Sistemin sürekliliği ve güvenliliği için yazılım ya da alt yapı koruma alanları oluşturmak.
Elektronik imza sisteminin kurulumu ve işleyişini sağlamak ve yönetmek.
Elektronik posta adreslerinin düzenli olarak kontrolü sağlamak ve spamlara karşı koruyucu sistemler geliştirmek.
Siber saldırılara karşı güvenlik ağları kurarak. Siber güvenlik ağını etkin kılmak

4- Veri Kurtarma Çözümleri

Veri kaybı oluşmaması sistemi denetlemek ve gereken tüm güvenlik tedbirlerini almak.
İnternet ortamında oluşabilecek veri kayıplarını sıfırlamak için yedekleme ve depolama birimleri oluşturmak.
Kılavuzlar, kullanıcılara, altyapı saldırılarına, bilgi işlem hırsızlarına karşı donanım oluşturmak ve bilgi teknolojileri ortamını kullanarak verilerin korunmasını sağlamak.
Veri kaybı olan ya da geçici veri kaybı oluşan durumlara da sistem alt yapısı üzerinden verileri yeniden yüklemek ya da sistemiz temizleyerek sistemi yeniden kurmak.
Güvenlik duvarı kurarak sisteme saldıran  virüs yazılımları ya da casus kullanıcıları tespit etmek ve etkisiz hale getirmek.

Bilgi Teknolojileri, bilişim teknolojileri sektöründe yazılım ve kurulum alanında uzman kadrosu ile birçok kurum ve kurumsal firmaya ihtiyaçları ölçüsünde çözümler sunmaktadır. Alanında yetişmiş ve ihtisas yapmış uzman ekipleri ile hızlı, sonuç odaklı ve kaliteli hizmetler vermektedir. Müşteri memnuniyetini ilke edinen ve  tüm hizmet aşamalarında güler yüzlü ve yüksek kalite standartlarında hizmetler sunan bilişim teknolojileri firmaları yeni çağın en popüler mesleği halne dönüşmüştür.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: