Nasır Neden Oluşur? Nasır Tedavisi Nasıl Olur?

Nasır, cildin sağlıksız koşullara ya da bedende meydana gelen bir bozukluğun vücut yükü ve denge bozukluğu sonucu verdiği bir reaksiyonudur. Cilt temas ettiği giysi ya da ayakkabıya sürtünme, baskı ve travmalar nedeniyle hassaslaşan bölgede tahriş hissettiğinde o bölgedeki dokuları kalınlaşarak tepki verir. Bu kalınlaşma zamanla o bölgede sert bir doku yani nasır oluşumuna neden olur. Nasırların insan bedeninde en çok görüldüğü yerse ayaklardır. Çünkü bedensel ağırlık, metabolizma bozukluklar ve hastalıklara bağlı gelişen damar bozukluklarının ayaklara daha fazla yüklenmesi, ayak derisini travmaya uğratır.Ayağa küçük ve sıkı ayakkabılar, yüksek topuklu ayakkabılar, parmak arası terlikler sürtünme ve baskıyı artırır bu da nasır oluşumunu tetikler. Ayakta en sık parmakların üst kısmında ve parmak altındaki orta bölgede nasır oluşur. Sürtünme sonucu oluşan basınç nasır oluşumundaki en büyük faktörlerden biridir…

Nasır Tedavisi Nasıl Olur?

İnsanlar yürümeye başlamaları ile birlikte ayaklarında yanlış basmaya bağlı sıkıntılar yaşarlar. Tam da bu nokta ayak analizi ve kişiye özel ortopedik tabanlık önem kazanır. Ortopedik tabanlık kişiye en doğru biçimde konforlu ve sağlıklı biçimde gerçek anatomik duruşu sağlar. Ayak hastalıkları, tedavisi ve bakım hizmeti sunan podoloji bilimi ve uzmanları yani podologlar nasır tedavisinde kişiye özel tabanlık kullanımının sorunları kısa zamanda çözdüğünü ve duruş bozukluğuna bağlı oluşan şikayetlerin de zamanla kaybolduğunun altını çizmekteler.

Ayaktaki Nasır Nasıl Geçer?
Nasır tedavi edilmesi ve aşamaları nasırın büyüklüğü,oluşma derecesi gibi faktörlere göre değişkenlik  gösterir. Kişiler evde nasır tedavisi yapmadan önce çıkan sertliğin ya da oluşumun nasır olduğundan emin olmalıdır.

İltihaplı Nasır Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bazı durumlarda iltihaplı deri hastalıkları ile nasır karıştırılabilmektedir. Öncelikle bir cildiye uzmanından görüş almak gerekir. İltihaplı olan ve zonklayan nasırlarda enfeksiyon olduğu için, kanama ve akıntı ihtimali de yüksektir. Bu tür sıkıntılı durumlarda  tedavi  hastane ortamında yapılmalıdır. Bu tür  nasırlarda yara bakımı yapılması ve mikrop kapmaması için temiz bakılması çok önemlidir. iltihabın temizlenmesi ve antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır.

İltihapsız Nasır Tedavisi Nasıl Yapılır?İltihapsız  olan ve sadece sertlik oluşmuş normal nasır türlerinde ponza taşı ile nasır yüzeyindeki ölü derinin temizlenmesi gerekir. Cildiye doktorunun verdiği nasır sökücü kremler, nasır kalemleri veya nasır bantlarından yararlanılarak evde tedavi yapılabilir. Bu yöntemlerin ana amacı sertleşen deriyi yani nasır üzerinde birikmiş olan ölü deriyi zamanla yok etmektir. Fakat bu işlem yapılırken sert davranılmamalı oldukça yavaş yapılmalı ve canlı derinin zarar görmesi engellenmelidir.

Nasır bantı, nasır kalemi ve nasır ilacı olarak satılan ve kullanılan ilaçların ana görevi hastalıklı bölgenin kazınmasına yol açmak, içeriğindeki kimyasallar ile o bölgedeki ölü deriyi ortadan kaldırmaktır. Nasır bantı alınırken mutlaka  nasırın boyutuna uygun olanlar alınmalıdır. Canlı derinin ilaçla temas etmemesi sağlanmalı ve farklı enfeksiyonların oluşumu engellenmelidir. 

Bunların dışında  karbonat, domates, aspirin, sirke ve limon gibi farklı ürünlerle de ayak nasırı için evde bakım tedavileri uygulanabilir. Fakat uygulama  yapılırken nasırın zarar görmesine ve duyulan acı hissinin artmasına dikkat edilmelidir. Bu  yöntemlerinin hangisinin veya hangilerinin uygulanacağına doktorunuz karar vermelidir.

Nasırın çok büyümüş, ilerlemiş ve derine inmiş ise bu  durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir. Nasır tedavi sonrası nasırın yeniden oluşmaması için düzenli ve gerekli bakımlar yapılmalıdır. Ayak sağlığına ve ölçüsüne uygun ayakkabı kullanılmalı ve ortopedik ayakkabılar tercih edilmelidir. 

Ortopedik Tabanlık İle Nasır Tedavisi

Ortopedik tabanlık, eşit ağırlıklı, dengeli ve beden sağlığınızı riske atmayacak şekilde doğru olarak yere basmanızı sağlar.

Vücut dengesine uygun ve destekleyici yapıda olduğu için duruş kaynaklı problemlerinizin kısa zaman içinde çözülmesine olanak sağlar.

Gerçek ayak hareketlerini dengeli ve doğru şekilde yapmanıza olanak verirken, adım atma sırasında vücut yükünü eşit paylaştırır.

Attığınız her adımda 5-8 derecelik esneme payı ile bedeni gereksiz yormaz ve ayağın gerçek anatomik yapısına uygun hareket imkanı veriri.

Ayak ve yürüyüş bozukluklarına bağlı meydana gelebilecek sakatlanma riskini en aza indirir.

Bu sebeple birçok hastalık ya da duruş bozukluklarında koruyucu ve destekleyici olacakta kullanılmaktadır.

Kaliteli marka ve modelde olması ayakkabının kalite ve konforuna katkı sağlar, Ayak kaslarını güçlendirir, daha güçlü ayakların oluşmasına yardımcı olur. Ayakkabılarınızla tam uyum sağlar sıradan ayakkabıları bile konforlu ve rahat hale getirir.

Doğru baskı sağlayacağı için vücudun çalışma sisteminde de tam performans sağlar, kolay ve çabuk yorulmayı önler.

Bel, sırt ve arka bacak kaslarını doğru basım tekniği ile destekler, aşırı kas ağrısı ve spazmlarına karşı omurgayı destekler.

Dengeli ve doğru basma sağlar, batık tırnak ve nasır oluşumu tedavi eder ve engeller.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: