Hangi Spor Kaç Kalori Yaktırır? Kalori Yakan Süper Yiyecekler


Beden kitle endeksine uygun olarak kilo kaybı yaşamak için yapılan egzersizlerin türü çok önemlidir. Kimi insan düzenli yürüyüşle ayda 4-5 verebilirken kimi insan ise bedensel bozukluklar nedeniyle  1-2 kilo verebilmekte.  En sağlıklı spor ve herkesin yapabileceği ortak tek egzersizsiz yürüyüştür. 1 kg yağ yakabilmek için 7 bin 400 kalori harcamak gerekir. O nedenle yapılan spor ve bu sporda yakılan kalori çok önemlidir.

Yürümek 

Günlük olarak 1000 kalori yakmak haftada verilen 1 kiloya denk geliyor. Bu değerlere ulaşmak için günlük aktivitelere ve egzersizlere  yapılan bedensel faaliyetlere tempo kazandırmak gerekir. Her yaşta insanın yapabildiği yürüyüş tüm kasları aynı anda çalıştırdığı için sağlık açısından da çok faydalıdır. Ortalama 5 kilometrelik bir yürüyüş yapan biri, dakikada 5 kalori, 30 dakikada 150 kalori, 60 dakikada  300 kalori yakar.
78 kg olan  45 dakika 5.5 km hızla yürüyen biri, 1,5 saat boyunca 5.6 km hızla bisiklet sürenle aynı  kalori yakmakta. Her ikisi de süre sonunda ortalama 500 kalori yakmakta!

Basketbol Oynamak

Basketbol hem spor faaliyeti hem de egzersiz faaliyetidir. Basket atarken ya da sahada hareket halindeyken dakikada kaç kalori yakılacağını  bilmek ve ona göre bir zaman ayarı yapmak gerekir. Basketbol oynayan birisi, bir dakika 9 kalori, 30 dakika 270 kalori, 60 dakika 540 kalori yakar!

Bisiklet Sürmek

Bisiklet özellikle bacak kaslarını çalıştıran harika bir egzersizdir. İnsan bedeninde bacak arka kasları sağlam ve gelişmiş ise yağ yakımı daha fazla olur. Bisiklet sürmek çabuk kilo kaybı sağlar ve karın  kaslarını da güçlendirir. Bisiklete sürmek, dakikada 10 kalori, 30 dakikada 300 kalori, 60 dakikada 600 kalori yaktırır!

Jimnastik Yapmak

Jimnastik bedensel kasların hepsini çalıştırır. Jimnastik yaparken özellikle bel ve karın kasları eşit olarak çalışır ve buna bağlı olarak yağ yakımı daha hızlı olur. Bölgesel zayıflama yapılsa bile tüm kaslarda yanma ve yağ yakımı olur. Buda daha hızlı ve kalıcı bir kilo kaybı sağar.
Jimnastik yaparken, 1 dakikada 5 kalori, 30 dakikada 150 kalori, 60 dakikada 300 kalori yakılır!

Judo, Karate Ve Kickbox  Yapmak

Uzakdoğu sporları Judo, karate ve kickbox yaparken tüm beden aynı anda hareket eder buna bağlı olarda yağ yakımı da yüksek olur. Judo, karate ve kickbox gibi sporlar,  1 dakikada 11 kalori, 30 dakikada 330 kalori, 60 dakikada 660 kalori yaktırır!

Koşmak

Koşu nabızla birlikte kan basıncını  yükselten bir spordur. Koşu sırasında  kaslar ritmik olarak çalışır ve hızlı yağ yakımı olur. 8-10 kilometrelik koşuda, 1 dakikada 9 kalori, 30 dakikada 270 kalori, 60 dakika da 540 kalori yakılır!

Yüzmek

Yüzme sırasında  tüm kaslar hareket eder. O nedenle çok daha fazla kalori yüzerken yakılır. Yüzme, dakikada 7 kalori, 30 dakikada 210 kalori,60 dakikada 420 kalori yaktırır!

Kilo Vermek Neden Birden Yavaşlar?

İlk olarak beden harekete alışık olmadığı için kilo kaybı diyetle birlikte hızlı olur. Zamanla beden kendini yeniden bu yeni tempoya adapte eder ve kilo kaybı yavaşlar. Çünkü artık daha azla yetinmeye alışmıştır. Bu aşamada bedene destek gıdalar verilmeli ve egzersiz şekli ya değiştirilmeli ya da haftada 1 veya 2 gün kardiyo yapılmalıdır. Ayrıca kahve çok içmekte bedeni kitler. 2 fincan kahve yağ yakımını artırır ve metobolizmayı da daha hızlı çalıştırır.

Kalori Yaktıran Süper Yiyecekler

Aynı zamanda kansere karşı da koruyucu gıdalardır. Bağışıklık sistemini desteklerken metabolizmayı da hızlandırılar.

1- Kırmızı Pul Biber
2- Yeşil Çay
3- Alkali Su
4- Doğal Elma sirkesi
5- Ev yapımı Yoğurt
6- Köy Yumurtası
7- Toz Zerdeçal
8- Çörekotu
9- Tarçın
10-Avokado


“Hangi Spor Kaç Kalori Yaktırır? Kalori Yakan Süper Yiyecekler” için 3 cevap

 1. Bu yazınız insanlar için çok önemli. Gerçekten çok bilgilendirici oldu.

  Beğen

 2. […] yapılan egzersizler hızlı ve sağlıklı kilo vermeyi destekler. Sporcu Beslenmesi ve hangi Hangi Spor Kaç Kalori yazılarımız da sizlere bu konularda ışık […]

  Beğen

 3. Reblogged this on By the Mighty Mumford and commented:
  GOOD INFO, YOU KNOW! 😀

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: