Baby Shower Partisi

Baby Shower Nedir?

Bir kadının anneye dönüşmesini kutlayan baby shower adı verilen ya da diğer adıyla bebek partisi denilen parti farklı kültürlerde farklı isimlerle farklı şekilde kutlanmaktadır.  Bu partinin amacı doğuma kısa bir süre kala anne adayına maddi ve manevi destek olmak için yapılan bir organizasyondur. Anne adayının ya da bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak ve herkesin bir ucundan buna destek olmasını sağlamak amacıyla düzenlenir. Evli çiftler aileleri aynı evde oturur ya da farklı yerlerde veya faklı mahallelerde otururlar bunların hiçbiri önemi yoktur. Bebekler aileleri birbirine kaynaştırırken, dost, komşu ve arkadaşları da birbirine yakınlaştırır. Bebeğin doğumuna çok az kala yapılan bir kutlama şeklidir. Bu kutlama parti havasında çeşitli hediyeler alınarak ve fotoğraf çekimi​​​​​​​ yapılarak bebeğin anne karnındaki hali ölümsüzleştirilir.

Neden düzenlenir? 

Düzenlemesi iki nedenden ötürü olmaktadır. Birincisi doğuma haftalar kala anne ya da bebeğin  ihtiyaçlarını karşılamak maddi ya da manevi onların yanında olduğunuzu hissettirmek amacıyla. Diğer bir konu ise bu dönemde harcamaların ciddi bir şekilde artması ve anne ya da baba adayının ihtiyaçlara yetersiz kalması veya bu konuda zorlanması. Veya onların alamayacakları ya da farklı ihtiyaçlarını giderebilmek amacıyla destek amacıyla düzenlenmektedir.

Baby Shower Kim Düzenler?

Baby shower partisi annenin en yakın arkadaşı kardeşi veya aileden çok yakın insanlar tarafından düzenlenir. Ailenin en yakın arkadaşı yani anne adayının arkadaşı bu partiyi organize etmek için çeşitli hazırlıklara başlar. Davet listeleri oluşturulur, davetlilere alması gereken hediye listesi gönderilmesi, hediyelerin listelenmesi ve birçok aşama. Anne adayı ile beraber düzenli ve özenli bir şekilde hazırlık yapılır.

Baby shower organizasyonu yapan kişiyi anne adayının nedimesi gibi düşünelim. Anne adayının fikri alınarak onunla özel sohbetler yapılarak, ihtiyaçların ne olduğu veya neyi ne kadar istedikleri gibi konularda ön çalışma yapar. Anne adayının ya da bebeğin neye ihtiyacı olduğunu belirler, liste hazırlar ve bu listeyi tek tek davetlileri göndererek herkesin bebeğin ihtiyacı olan bir eşyayı almasını sağlar. 

Bayb Shower Nasıl Düzenlenir?

Baby shower yapmaya karar veren kişi gecikmeden davetiyeleri hazırlaması ve bu davetlilerle birlikte hediye listesini oluşturup kişilere ulaştırılması gerekmektedir. Bir organizasyon şirketiyle anlaşarak masa düzeni, arka fon ve gerekli diğer tüm parti hazırlıkların yapılmasını sağlayabilir. Baby shower fotoğrafçısını kiralayabilir, baby shower fotoğraf çekimi iç ya da dış çekim için çeşitli düzenlemeler yapabilir.

Çeşitli siparişleri oluşturarak o günün  güzel ve çok özel geçmesini sağlayabilir. Eğer parti organizasyon şirketi ile yapmak istemiyorsa o zaman parti konseptti belirlenmesi ve pastacı bulma  hediyelerinin belirlenmesi. Davetli listelerinin düzenlenmesi, masa dekoru ve fotoğrafçı gibi birçok özel ve güzel işi kendisi yapabilir. Bunlar için önceden planlı programlı olması günü saati ve tarihi belirlenmesi davetli listeleri ve davetli hediye alacaklarını önceden davetleri ulaştırılması çok önemlidir.

Eğer bir partiye evde siz  bebeğin ortamında yapacaksanız bütün hazırlıklarını sizin yapmanız gerekecektir. Uzun zamanlar harcamanız gerekecektir. Çünkü masa konseptini belirlemek, düzenlemek, ikramlıkları hazırlamak, fotoğrafçıya ayarlamak ve bebeğin ihtiyaç listesini hazırlayıp ulaştırmak oldukça önemli bir zaman alacaktır.

 Baby Shower Partisi Ne Zaman Düzenlenmelidir?

Baby shower partisi çoğunlukla doğuma bir ay kala düzenlenir. Bunun önemli bir kuralı ya da zamanlaması yoktur. Annenin kendini nasıl hissettiği ve bu partide annenin yorulmaması sağlanmalıdır. Partinin yapılacağı tarih belirlenirken anne adayının doktor randevusu veya herhangi bir farklı sağlık sorunun olmadığı bir döneme getirilmesi çok önemlidir. Parti hazırlıkları ve organizasyon sürecinde yeterli süre tanınmalı.

Aceleye getirilmemeli ve olumlu ve güzel bir ortamda tamamlanmalıdır. Çok zaman ayırma ve bu işlerle, detaylarla uğraşmak stresli olacağı için 2-3 ay kala yapılması daha doğrudur. Baby shower partisi evde veya mekanda olması hiç önemli değildir. Önemli olan parti’nin düzenli, özenli ve şık bir tasarımla tamamlanmasıdır. Ev ortamı daha sıcak bir hava daha güzel bir yaklaşım katacağı için daha özel olabilir.

Fakat parti sonrası temizlik ve düzenleme anne adayını yorabilir. Açık alanda geniş bahçeli evlerde yaşıyorsanız bu sizin için daha kolay ve daha özel olacaktır. Bahçeye hazırlayacağınız güzel süslü masalar, Hoş geldin Bebek yazıları, çiçekli güzel saksılarla bu işi kendi evinizin bahçesinde de tamamlayabilirsiniz.

Baby shower partisini daha önce doğum yapmış baby shower düzenlemiş ve bu işleri organize etmiş annelerin bir araya gelerek yapması daha kolay olacaktır. Partiye kimlerin çağrılacağı partinin yapılacağı ortama bağlıdır. Anne baba adayının bulunduğu ortamda gelecek misafirlerin rahat  edebilme özelliğine bağlıdır. Eğer dar bir alanda küçük bir mekanda bu partiyi düzenliyorsanız daha çok anne adayları ile yapılması daha doğrudur. Büyük bahçeli bir alanda geniş bir alanda bu parti düzenliyorsanız anne, baba, eş adayları ve çocuklarıyla yapmak daha hoş ve samimi olacaktır. 

Baby Shower Fotoğraf Çekimi

Baby shower pasta çekimi 2 saat kadar sürmektedir. Parti boyunca bebek ve annenin tüm özel ve güzel anları fotoğraflanmakda. Daha sonra parti başladıktan sonra da partiye gelenler, kutlamalar, davetliler ve anne adayının onlarla birlikte yaşadığı güzel anlar fotoğraflanır. Fotoğrafları ve fotoğraf fiyatları çekim süresine, yapılacak çekim adetine ve mekanın büyüklüğünü ya da küçüklüğüne göre değişebilmektedir. Baby shower fotoğrafçısı fiyatları ve çekim için fotoğrafçı önceden anne ile ya da parti düzenleyen kişi ile gelip görüşmeli. Neyi ne kadar yapması gerektiğini hangi açılardan çekimin daha doğru olduğunu ayarlaması gerekmektedir.

Baby shower fotoğraf çekimi hamilelik resimleri çekimi, baby shower sresi içinde ve bitine kadar fotoğraf çekimi, arkadaşlar, yakınlar ya da aile fotoğrafları çekimi, pasta kesim ritüeli, hediyelerin  açılma anı fotoğrafları, çekilen tüm fotoğrafların DVD ye aktarılarak aileye teslim edilmesi, bebek odasının ve bebek için yapılan tüm hazırlıklarrın çekimi, gibi birçok çekim bir arada aynı gün içinde yapılmaktadır. Baby shower gününde çekilen ve daha sonra hastane odasında çekilen yeni doğan resimleri ve  fotoğraflar çekimi birleştirilerek anne adayına teslim edilir.. Bebeğin albümü oluşturularak ve bu serüven aşama aşama kaydedilir. Daha sonra bunlar albüm şeklinde istenilen ebat ve renkte özel bir konseptle anne adayına teslim edilmelidir. Tüm bunların yapılması sizin istediğiniz özellikler ve kaliteye göre fiyatı değiştirmektedir.
Dış mekan görüntülerinde en önemli detay şık ayarıdır.Çok iyi ayarlanmalı ve  yapılmalıdır. Çekim yapacak fotoğrafçının bu mekanı önceden gidip gezmesi ışık ve görüntü ayarını ayarlaması fotoğraf kalitesi açısından çok önemlidir. Ayrıca dış mekan çekimleri kapalı alanlara göre daha zordur. Bu sebeple fiyatları da daha pahalı olabilmektedir. Eğer çekimleri siz yapacaksanız o zaman çok dikkatli çekim yapıllmalı silinme ve kaybolma göz önüne alınarak yedekleme yapılmalıdır.

“Baby Shower Partisi” için bir cevap

  1. Oğulcan Öztürk Avatar
    Oğulcan Öztürk

    Yararlı

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: