Damat Ayakkabısı Nasıl Olmalı?Damat Ayakkabısı Seçimi

Damatlık seçimi kadar damat ayakkabısı seçiminde oldukça özel olmalıdır. Takım elbiseyi tamamlayacak en önemli aksesuar damat ayakkabısıdır. Düğüne katılan tüm davetliler damat ve gelini baştan aşağı süzecekler ve arkasından fikir yürüteceklerdir. olan ayakkabılarına. Damatlık ve düğün mekanıyla uyumlu doğru ayakkabıyı seçerek düğününde en şık sen olmalısın!

Şıklığınız ve gelin ile uyumunuz çok güzel olmalı ve bundan emin olamazısınız. Binlerce çeşit ayakkabı içinde neyi neye göre seçeceğinizi bilmeyebilirsiniz. Çünkü erkeler kadınlar kadar detaylı düşünmez onlar için şıklık biraz fiyatla alakalıdır. Pahalı bir ayakkabı aldıkları zaman en güzelini aldıklarını zannederler

Damat Ayakkabısı Nasıl Olmalı?Düğün günü ve düğün salonuna girdiğiniz andan itibaren tüm gözler gelin ve damat adayının üzerinde olacaktır. Bu yüzden damatlık kadar tamamlayıcı aksesuarlarda çok önemlidir. Çünkü, ayakkabı, kemer, çorap seçimi yaparken birbiri ile uyumlu seçimler yapmalısınız. Damatlık seçerken gösterilen özen ayakkabı, kemer seçimine de aynı özen gösterilmeli ve uyum sağlanırken abartmamsısınız.

Damatlık altına damat ayakkabısı  seçiminde, takım elbisenin rengi, kesimi, tarzı ve paça şekli göz önüne alınmalıdır. Ayakkabı tercihini yaparken, şık damat ayakkabısı  ve düğün mekanında uyumu önemlidir. Kır düğünü, salon düğünü, açık hava, ya da tatil düğünü gibi yapılacak mekana göre ayakkabı seçimi yapılmalıdır. Balo salonunda giyilebilecek bir ayakkabıyı,  kır düğününde giyemezsiniz. O zaman tarz ve konsept farkı olur ve şık bir görüntü oluşmaz.

Rahat Ayakkabı Seçmelisiniz

Düğün günü uzun bir maraton olacaktır. Yataktan kalktığından itibaren bitmek bilmeyen bir koşuşturma başlayacaktır. Sabahın erken saatlerinden, gece sonuna kadar yani düğün bitine ve konuklar gidene kadar sürecek olan uzun bir gün! Damat ayakkabısı modelleri içinde ayaklarınızın rahat olacağı konforlu ama ayağı sıkmayan türden bir ayakkabı seçimi yapmalısınız.

Sadece modelini beğendiğiniz için aldığınız damat ayakkabısı size dar gelecekse ya da gün içinde ayağınızı vurmaya başlarsa o gün sizin için bitmeyecek bir eziyete dönüşür. Rahatsız ise sadece ayağınınızı değil, canını da sıkılacak ve bir türlü düğüne konsantre olamayacaksınız. Bu durumun düğününüze gölge düşürmesi için, ayakkabı modelleri arasında seçim yaparken, sizi kısıtlamayan rahat hareket sağlayacak ve ayağınızı acıtmayacak ayakkabı tercih etmelisiniz.

Ayrıca ayakkabı terletmeyen ve ayağı hava aldıran bir modelde olursa daha rahat edersiniz.
Bunun için yapacağınız en iyi tercih içi ve dışı deri, kullanışlı, şık ve kösele tabanlı ayakkabılardan birini almak olmalıdır. Deri ayakkabılar terleme ve koku yapmazlar ayak şeklini kolayca alırlar, rahat, sağlıklı bir kullanım sağlarlar.

Damat ayakkabısı yüksek tabanlı 
satın aldıysanız damat ayakkabısı ve boy orantınızı dikkate alın. Çok uzun boylu iseniz bu ayakkabı sizde hoş durmayabilir. O nedenle alınan ayakkabıyı takım elbisenizle deneyin ve daha sonra alın. Düğününden bir hafta önceden damat ayakkabısını alın ve  aralıklarla evde giyip, esnemesini sağlamalısınız. Yeni ve ilk kez o gün giyilen ayakkabı ayağınızı sıkabilir, vurabilir ya da olmayabilir. Damatlıkla rahat etmek düğünün zevkini çıkarmak ve bu özel anınıza konsantre olmak için ayakkabı seçimine çok özen göstermelisiniz.

Damatlığı Tamamlayan Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır? Damatlık ve takım elbisesi ile ayakkabı uyumu çok önem taşımaktadır. Biri diğerinin önüne geçmemeli ve her ikisi de aynı kalite ve uyumda olmalıdır. Eğer damatlık ve damat ayakkabısı  birbirini tamamlamıyor ise,  o zaman şık bir damat olmak çok zor olur! Öncelikle damatlık tarzı, kesimi ve rengi ile uyumlu ayakkabı seçmelisiniz. Bütün olarak bakıldığında  tüm kıyafetlerin ahenk içinde ve uyumlu olmalı size şıklık sağlar. Mutlaka damatlık tarzına göre ayakkabı modeli seçmelisiniz. Spor bir damatlık seçimi yapacaksanız, ayakkabılar mat deri ya da süet olmalıdır. Parlak rugan bir ayakkabı spor bir damatlık elbisede çok fazla kalacaktır.

Ayrıca damatlık ayakabıları başka takım elbiselerle de kombinleyerek kullanabilirsiniz. Çünkü damat ayakkabısı fiyatları oldukça yüksek olduğu için tek bir gün için o kadar masraf yapmamış olursunuz. 
Siyah klasik bir takım elbise ile damat ayakkabısı  deri ama daha parlak olan siyah, klasik model bir ayakkabı olabilir. Gri renk bir takım elbise ile siyah ayakkabı çok şık ve ağır duracaktır. Elbise tercihi lacivert ya da bej ise  kahverengi model damat ayakkabı bu kombini harika bir şekilde tamamlayacaktır. 
Damat ayakkabısı seçimi yapılırken sadece damatlık göz önüne alınmamalı, kol düğmesi, kemer, kravat, papyon, yaka iğnesi gibi diğer aksesuarlarla bir bütün  olduğu unutmamalıdır.

Damat Ayakkabısı ve Mekan Uyumu 

Damat ayakkabısı, düğün mekanı ve konseptin ile uyum sağlamalıdır. Önceden de bahsettiğimiz gibi düğün toplu bir konsepttir. Düğün konseptini belirledikten sonra kır düğünü mü, salon düğünü mü buna karar verdikten sonra diğer seçimler buna uygun yapılmalıdır. Düğünlerde, davetli masa ve sandalyelerini bile düğün mekan konseptine uygun renklerle süslenmektedir. 

Kır düğünü ya da kumsal düğünü planlıyorsanız bu düğüne klasik kösele tabanlı ayakkabılar ile gidemezsiniz. Onun yerine, gelinin tarzına uygun olan  ince keten bir takımın altına loafer ayakkabılar tercih edebilirsiniz oldukça tarz ve şık olacaktır. Seçim yaparken modadan anlayan ve sizi doğru yönlendirecek kişilerden tavsiyeler alabilirsiniz.


Küçük Detaylar Hayat KurtarırUzun boylu  çiftlerdenseniz, topuklu ayakkabı tercihi yaparken minimal bir seçim yapmalısınız. Bu da gelin ile damat uyumu sağlayacaktır. Ayakkabı topuk boyu mekanın özelliğine göre değişebilir. Açık hava ya da kır düğünü yapıyorsanız fazla topuk sizi bir süre sonra çok yoracaktır. Eğer sizin için de durum böyleyse,damat ayakkabısı seçeneklerini daha fazla araştırmalı ve farklı model ayakkabıları da denemelisiniz. Özel damat ayakkabısı yaptırarak, ayakkabılarınızın ya da boyunuzun farklı görünmesini sağlayabilirsiniz.  Bu sayede boyunuz birkaç santim daha uzun görülebilir. 

Ayak numaranız çok büyük, ayaklarını daha da büyük ve kaba gösterecek modellerden kaçınmalısınız. Ayrıca damat ayakkabısı tabanı kadar boğaz yüksekliği de çok önemlidir. Pantolon paça kesimi bu yüksekliğe uyacak şekilde düzgün ölçülerde ayarlamalı, bileği kapatan ama bilek hizasını geçmeyen bir ayakkabı boğaz hizası olmalıdır.

Gelin ya da damat adayanın ayağına uyan ve ayak yapısını düzgün gösteren ayakkabı seçimi yapmalı çok önemlidir. Çünkü eğer sadece pahalı ya da çok şık diye bir ayakkabı seçimi yapılarsa daha sonra ya da düğün sırasında zorluk çıkarabilir. Boğaz bitimi ayakkabıların boğaz yüksekliğini pantolonun katlanmasına ya da toparlanmasına sebep olur. Durmadan pantolon düzeltmeye çalışmak çok sıkıcı olacaktır.

Ayrıca eğer pantolonunun paçası dar kesimse o zamanda bilek yüksekliği daha aşağıda olmalıdır.  Ayakkabının üzerine dökülmemeli, bilekte bitmeli, çirkin ve gereksiz bir görüntüye sebep olmamalıdır. 22-23 santim paça genişliğinde  pantolon seçimi yapacaksanız o zaman pantolon ayakkabını üzerine dökülmeli ve daha şık bir görüntü oluşturmalıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: