Lepistes Balığı Bakımı Ve Üremesi

 Akvaryum balıkları içinde en çok beslenen, üremesi en hızlı ve kolay olan balık türü lepistes  balığıdır. Ortalama olarak 28 ila 35 gün arasında doğum yapan lepistes balığı ortamı ve beslenmesi güzel ve ideal şartlarda ise 22 ila 25 gün içinde de doğum yapabilmektedirler.

Lepistes Hamilelik Süreci 

1-) Balığın karnında önce yumurtalar oluşur. Bu oluşum süresi ortalama 2-3 gün sürer. Oluşum tamamlandığı zaman  dişi lepistesin karnı bal rengine yakın bir renge dönüşür.

2-) Yumurtaların oluşum sürecinden sonra dişi, suya östrojen salgılar ve erkekleri çiftleşmeye davet eder. Çiftleşme sonrası yavrular oluşmaya başlar. Yavrular oluştukça lepistes balığının karnının arkası siyahlaşmaya başlar.

3-)15. günden sonra dişinin karnı siyah renk alır ve artık gözle görünür şekilde yavrular belli olmaya başlar. Ancak karnı siyahlaşan dişi lepistesin doğumu ısı – stres – dişiye verilen yemlerin kalitesine bağlı olarak hızlana ya da yavaşlayabilir.

4-) Dişi lepistes, yavruları  oluşumlarını tamamlanınca doğum gerçekleşir. Yaklaşık olarak doğum 1 ya da 1,5 saat içinde biter. Bazen balığın ilk doğumu ve büyüklüğüne göre bu süre bir güne kadar uzayabilir. 

5-)Doğuran balığın yavrularını yememesi ve balık üretiminizi artırmak istiyorsanız doğum yapan balığı yavrula alınız. Doğum bitince anne balığı yavruluktan alın yavruları 1,5 ay kadar ayrı bir bölümde anne büyüklüğünün yarısı olana kadar besleyin.

6-) Yavru lepistesler ilk gün beslenmelidir. İlk günler karınlarına yapışık kalan yumurta parçalarını kırmak için harcayacaklardır. Doğumdan 1- gün sonra yumurta sarısı ya da  mikro yemlerle yavru lepisteslerinizi besleyebilirsiniz.

Balık üretiminde akvaryum ısısı ve temizliği çok önemlidir. Soğuk akvaryumda balık üremez ve hastalanır. Çok sıcak akvaryumda ise balığın üremesi dengesizleşir. Akvaryum ısısı kışın 24-26 derece arası olmalıdır. Doğumda sonra dişi balık 3-4 gün doğumun stresini ve fiziksel olarak kendini toparlaması için ayrı bir akvaryumda protein içeren yemlerle beslenmelidir.

LEPİSTES BALIĞI DOĞUM ANI

“Lepistes Balığı Bakımı Ve Üremesi” için 2 cevap

  1. Güzel Makale. Bizimle paylaştığınız için teşekkürler.

    Beğen

    1. Çok teşekkür ederim.

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: