Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesi zaman zaman herkesin yaşamı boyunca belirli dönemlerde yaşadığı bir sağlık sorunudur. Bazen geçici ve dönemsel olmakla birlikte gerekli takviyelerin sonucunda düzelmektedir. Birçok zamanlar ise uzun zaman dilimine yayılan ve oldukça kaygılı bir dönem yaşanmasına sebep olmaktadır. Saç dökülmesini önlemek ve bu durumu kısa zamanda atlatmak için sorunu tespit ederek çözüm yoluna gitmek gerekir. Saç dökülmesini azaltmak ya da tedavi etmek için birkaç öneri……

Stresin Esiri Olmayın!

Stres, günlük yaşam koşullarında kişilerin kaygılarından ya da yetersiz kalma korkularından oluşan ve bedeni kilitleyen bir ruh halidir. Düzensiz uyku ve sağlıksız beslenme bir arada ve  uzun süre kişiyi esir ettiği zaman sorunlara yol açabilir. Sağlıksız bir beslenme ve düzensiz bir uyku önce insan ruhunu sonra ise bedenini yorar. Zamanla ve yavaş yavaş saçlar dökülmeye başlar. Ayrıca bu düzensiz ve dengesiz hayat sadece saçların dökülmesini tetiklemez. Bedende birçok farklı bozukluğa da yol açar. Bu yüzden bedensel sağlık ve sağlıklı saçlar için saçın dökülmesini önlemek için öncelikle stres ve sıkıntıdan uzak durmak gerekmektedir.

Saç Yapısına Göre Şampuan Kullanın
!

Her insanın cilt yapısı farklıdır. Yağlı, kuru ve normal cilt tipleri olanların saç derileri de mutlaka aynı cilt yapısındadır. Saçlar sık sık yağlanıyor ise cildiniz yağlı, saç diplerinde kepek ve deri soyulmaları varsa saç derisi kuru bir yapıdadır. Bu durumda yağlı bir yapıda saç derisi için krem içermeyen sade şampuanlar kullanmak daha doğru olacaktır. Saç derisi kuru ve pul pul dökülmeler oluyorsa krem içeren saç şampuanları tercih edilmelidir. Saç tipine uymayan bir şampuan, saçları kırmakta ve dökülmesi artırmaktadır. Saçın tipinde ve türünde bir şampuan kullanmak saç dökülmesini azaltarak zamanla durdurmaktadır. 

Sık Veya Aralıklı Yıkama Yapın!

Saçlar yağlı ve  çok çabuk yağlanıyor ise uzun süre yıkamamak saçların dökülmesine sebep olmakta ya da  saçların zamanla azalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle saç tipinize uygun şampuanla saçlarınızı ihtiyacı oldukça yıkamalısınız. Ayrıca sık yapılan kimyasal işlemlerde saç derisinde zamanla yağlanma yapmaktadır.

Dikkatli Ve Acele Etmeden Kurulayın!

Saçları yıkadıktan sonra hemen kurutma işlemine geçmeyin! Temiz ve iyi su alan bir saç havlusu ile iyice kurulayın. Arkasından başka bir kuru havlu ile sarın ve 5 dakika kadar bekleyin. Özellikle ince ve nemli saçları dengesiz ve acele ile hızla kurutmak saçları yıpratırken, saç dökülmesini de başlatmada önemli rol oynar. Saçı kuruturken saçın iç dengesinde bulunması gereken nem oranını yok etmeyin! Ayrıca her kurutma sonrası bol su içmeye özen gösterin!

Doğal Şampuanları Ve Saç Ürünlerini Tercih Edin!

Şampuanlar içlerinde barındırdıkları kimyasallar, köpürme artırıcı maddeler dolayısıyla saç derisi ve saç köklerine zamanla zarar verirler. Doğal ürünleri tercih ederek bu zararlı durumu saçlarınızdan uzaklaştırın! Doğal ürün alamıyor ya da kullanamıyorsanız o zaman saçlarınızı çok iyi durulayın. Ayrıca saça uygulanan şampuan oranı ve sayısı da saç dökülmesinde çok etkili olmaktadır. İki kez durulayarak yıkamak saç temizliği için yeterli olmaktadır. 

Zararlı Işınlara Karşı Önlem Alın!

Güneş ışığı ve diğer ultraviyole ışık kaynakları çok ince yapıda olan saç tellerine zarar verirler. Güneş ışığının yoğun olduğu saatlerde özellikle yaz aylarında sahil kenarlarında saçlarınızı zararlı ışınlara karşı koruyun. Aşırı sıcak hava veren ve saç köklerine zarar veren  saç kurutma makinelerini düşük ısıda çalıştırın. Sigara kullanımı da saç tellerine ve diplerine zarar vermektedir. Cildin ve saç derisinin havayla temasını kesmektedir. Zaralı alışkanlıklar bedene zarar verdiği gibi cilde ve saç tellerine de zarar verirler!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: