Yeşil Çay Nedir? Yeşil Çayın Zayıflamadaki Etkisi ve Faydaları Nelerdir?

Bin Bir Derde Deva: Yeşil Çay!

Yeşil çay sayısız faydası ve olumlu etkisi ile dillere pelesenk olmuş mucizevî bir bitki! Hemen hemen herkesin evinde yer alan bu bitkiye gelin yakından bakalım. İşte yeşil çay ve sayısız faydaları…

Güçlü Bir Antioksidandır!

Yeşil çay doğada yetişen ve belli evreler ile elde edilen bilimsel adı Camellia Sinensis olan bir bitkidir. Siyah çaydan farklı olarak bitkinin oksijenle teması engellenerek kurutulur. Bu sebeple bolca antioksidan madde içerir. Antioksidan maddeler vücutta üretilen veya dışarıdan alınan vücut hasarını azaltan önemli maddelerdir. Antioksidan maddeler kalp- damar hastalıkları, diyabet, kanser gibi birçok farklı hastalığın oluşmasın engeller ve bu hastalıkların gelişmesini önlemeye yardımcı olur. Bunların yanı sıra bu maddeler ciltte oluşan kırışıklıkları azaltır. Güneşin zararlı etkilerinden cildi korur ve yaşlanmayı yavaşlatır.

Diyabete İyi Gelir

Yeşil çay öğün aralarında içildiğinde kan şekerindeki artışı düzenler ve glukoz seviyesinin sabit kalmasına yardım eder. Bu da insülin artışını önlerken gereksiz yağların vücutta depolanmasını da engeller.

Kalp ve Kolesterol Dostudur

Amerikan Tabipler Birliği’nin 2006 yılında yayımladığı makaleye göre yeşil çay tüketen kişilerde kardiyovasküler hastalıklara bağlı ölüm oranı yeşil çay tüketmeyen kişilere oranla azalırken her gün yeşil çay içenlerin içmeyenlere göre kardiyovasküler hastalığa yakalanma riskinin düştüğü sonucuna varılmıştır. Yeşil çay içerdiği kateşin ve polifenoler sayesinde kalbi koruyor. Ayrıca kandaki kötü kolesterol seviyesinin de düşmesine yardımcı oluyor!

Kanserin Azılı Düşmanı: Yeşil çay

Yeşil çay içerdiği flavonoidler sayesinde kanser oranını düşürüyor. Kanserin bir numaralı düşmanı olan flavonoidler vücuttaki kanserli dokulara saldırıp parçalarken etrafındaki sağlam dokuları koruyor! Tüm bu sayısız faydaya sahip olan yeşil çay, günlük tüketildiği takdirde kansere karşı bedeni koruyor!

Zayıflamaya Yardımcı Oluyor

Yeşil çay günlük tüketildiği takdirde içerisinde bulunan kateşin maddesi sayesinde yağ yakımı ve metabolizmayı hızlandırıyor. Özellikle, diyet ile birlikte egzersiz yapan kişiler yeşil çay tüketerek daha hızlı çalışan bir metabolizmaya sahip olabilirler.

Stresi Azaltırken Hafızayı Güçlendiriyor

Yeşil çay düzenli tüketildiğinde içeriğinde bulunan L-Theanine maddesi sayesinde rahatlatıcı bir etki yaratıyor ve vücuttaki stresin azalmasına yarıyor. Stresin yanı sıra beyinin işleyişine katkı sağladığı da yapılan araştırmalar arasında yer alıyor.

Yüksek Kan Basıncını Düşürüyor

Düzenli yeşil çay tüketimi kan basıncını dengeliyor ve yüksek kan basıncının düşmesine katkı sağlıyor

“Yeşil Çay Nedir? Yeşil Çayın Zayıflamadaki Etkisi ve Faydaları Nelerdir?” için bir cevap

  1. Başarılı

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: