Spora Yeni Başlayanlar İçin Beslenme Önerileri

Kuşkusuz yağlı bir bedenle kas yapmanız zorlu bir antrenman süreci gerektirir. Sağlıklı bir bedenin yolu dengeli beslenmeden geçer, spor sadece bunu destekler! Spora yeni başlayanlar için düşük yağ oranlı ürünlerle beslenmek kilo kontrolünüzü sağlamada çok önemlidir. Yağlı vücut tipine sahip kişiler enerjilerini yağ yerine karbonhidrattan sağlayabilir ve destek ürün olarak da proteinlerden faydalanabilirler.

Öncelikle İdeal Kilonuzu Öğrenin

İlk olarak sağlıklı kilo kaybı için günlük ne kadar kaloriye ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz. Kişi, ideal kiloda ise yağ yakımına gerek yoktur. Sadece kas gelişimine yönelik, beslenme programı uygulaması yeterli olacaktır. İdeal kilo hesaplanması beden kitle indeksi yöntemi kullanılarak hesaplanır. Kişinin boyunun karesi, sahip olduğu kiloya bölünür ve çıkan sonuç, 20 ile 25 arasında ise kişi ideal kilodadır. 20’nin altı düşük kilo 25’in üstü ise kilolu olduğunuzu gösterir. Kilosu ideal olan ve spora yeni başlayan yetişkin bir erkeğin günlük kalori ihtiyacını %10 kilosu ideal olan yetişkin yaştaki bir kadının günlük kalori miktarını %5 oranında artırması yeterli olur.

Sağlıklı Yaşam İçin Hangi Besinleri Tercih Etmelisiniz?

Vücudun temel besin kaynakları karbonhidratlar, yağlar ve proteinlerdir. Kas sisteminin %70 yetmişini oluşturan proteinler hücrelerin yapısına katılır. Büyüme hormonu ve diğer bütün fonksiyonların gelişimini destekler. Ayrıca vücudumuza aldığımız proteinler yakılırken iki kat daha fazla kalori harcadıklarını biliyor musunuz? Yağlar enerji oranları en yüksek besinlerdir. Vücutta yağlanma karbonhidratların vücutta kana karışıp depolanması ile oluşur. Proteinler ve karbonhidratlar ile birlikte vücudumuza A ve D vitamininde alınması gerekir. Sağlıklı kilo kaybı için A ve D vitamini vücudun ana yapılarından biri olan bağışık sistemini güçlendirir. Hormon üretimini düzenlenmesinde yardımcı olur.  

Kas Yapmak İçin Ne Yemeli?

Sporcu beslenmesi nedir? Sağlıklı kilo kaybı için ne tüketmelisiniz? Merak edilen ve en çok sorulan sorulardır. Fitness beslenme önerileri veren ve sizi yanlış yönlendirebilecek uzman olmayan kişilere karşı dikkatli olmalısınız. Çünkü her insan ayrı bir beden ve ayrı bir metobolik hıza sahiptir.

Proteinler sporcuların performanslarını etkileyen ve kas kütlelerinin korunması, kas gelişi açısından en önemli besin destekleridir. Proteinler kaslarınızın yapısını korumak ve bedende meydana gelen herhangi bir yıkımda yeniden onarmak için gerekli besin yapı taşlarıdır. Kas gelişimi aşırı miktarda protein tüketilmesi ile oluşmaz.

Fazla miktarda tüketilen proteinler böbrekleri aşırı yorar. Protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineralleri içeren sağlıklı bir sporcu beslenmesi ile kas kütlesi sağlanabilir. Spor yaparken doğal protein ihtiyacınızı, doğal besinlerden et, yumurta ve süt ürünlerinden karşılamalısınız. Spor yaparken, sporcu beslenmesi ile yeterli ve dengeli beslenme, performansınızı yüksek tutar, sağlığınıza artı değer katar. Besinlerin doğru kullanımı, kas kütlenizi artırır ve kas kaybını önler.

Definasyon ne demektir?

Definasyon ya da definasyon dönemi olarak adlandırılan dönem: Kasların parçalanarak vücut daha belirgin hale gelmesi için yağ yakmaya yönelik antrenmanlar ve sporcu beslenmesi dönemidir.

Özellikle bodybuilding için Bulking döneminde elde edilen kas kütlesini daha belirgin hale getirmek için sporcu beslenmesi diyeti yapılır. Profesyonel vücut geliştirici ya da profesyonel sporcu iseniz definasyon diyeti yapmalısınız. Çok ağır olan definasyon diyeti sporcu beslenmesinin en fazla proteine ihtiyaç duyduğu dönemdir.

Spor yaparken ne yemeli ne yememeli?

Hedeflerinize ulaşmak ve istediğiniz bedene sahip olmak kolay olmayabilir! Spor ve diyet birbirini tamamlayan fakat en fazla zorlanılan zaman dilimidir. Amacınız karın kası yapmak ya da dayanıklılığınızı geliştirmek olsada başarıyı yakalamak için tabağınıza ne koyduğunuz çok önemlidir. Beslenme enerji demektir. Doğru beslenme size sağlık ve fit bir beden getirir, yanlış beslenme ise verilenleri geri getirir! 

Spora yeni başladıysanız kas kazanımı için sporcu beslenmesi ile birlikte protein ağırlıklı beslenme düzenine odaklanmalısınız. Her öğünün hesabını bilmeli ve gün sonunda ne kadar protein aldığınızı hesaplamalısınız. Spor ya da antrenmanlar sırasında vücut kitle indeksinize uygun kalori alımı yapmalısınız. Yapay tatlandırıcılara dikkat! Yapay tatlandırıcılar ve bu tatlandırıcılarla hazırlanan gıdalardan kesinlikle uzak durmak sizi gereksiz kalori alımından korur! Yapay tatlandırıcılar sağlığa veya bedene hiçbir katkı sunmazlar.

Bu tür tatlandırıcılar vücudunuza ve hücre yapınıza gerçek gıda gibi yanıltıcı his verir. Akabinde ise vücudunuz insülin salgılamasına ve fazla salgılanan insülinin yağa dönüşüp depolanmasına sebebiyet verir. Eğer tatlı ihtiyacı hissediyorsanız bunu meyvelerden ve doğal şeker içeri olan hurma ya da dut kurusundan karşılamalısınız. Uzun ve yorucu bir antrenman öncesi ve sonrası bol su tüketmelisiniz, enerjinizi sağlıklı gıdalar ve içeceklerden almalısınız. Sporcu içeceği, sporcu beslenmesi destek ürünü diye satılan ve sadece içindeki kafein miktarı ve şekerle tatlandırılmış bu içecekler; yapılan araştırmalara göre aynı tür beslenen ve aynı sporu yapan kişilerde 3 yılın sonunda düzenli içenlerin yağ oranı hiç içmeyenlere göre daha fazla çıkmıştır. 

Tek Tip Beslenme Nedir Ve Zararları Nelerdir? 

Sporcu beslenmesi yapanlar fitness beslenme önerileri ile daha sağlıklı bir program uygularlar. Bilinçli olmayıp sadece tek besin kaynağını fazla tüketerek istediği bedene ya da kas kütlesine hızlıca ulaşacaklarını zannederler. Oysaki insan bedeni yaratılış gereği 3 makro besin ve 3 mikro besin kaynağına da ihtiyaç duyar. Tek düzen ve tek tip beslenme zamanla hastalıklara yol açarken bağışıklık sistemini yok eder! Özelliklede diyet ya da spor yapıyorsanız dengeli bir sporcu beslenmesi uygulamalısınız.

“Spora Yeni Başlayanlar İçin Beslenme Önerileri” için 3 cevap

  1. Çok açıklayıcı ve bilgilendirici bir içerik kaleminize sağlık….

    Beğen

  2. […] olarak yapılan egzersizler hızlı ve sağlıklı kilo vermeyi destekler. Sporcu Beslenmesi ve hangi Hangi Spor Kaç Kalori yazılarımız da sizlere bu konularda ışık […]

    Beğen

  3. […] sağlıklı protein kaynaklardan almalısınız. Eğer protein alımı yetersiz kalıyorsa o zaman protein tozları ihtiyacınızı karşılamada bir seçenek olabilir. Protein tozu kullanacaksanız mutlaka doğal […]

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: