Kafein Hakkındaki Efsaneler ve Gerçekler

Toronto’da yapılan bir araştırmaya göre insanlar kahve tüketmemeleri gerektiğini düşünüyorlar! Fakat hiçbir sebep öne süremiyorlar! Gerçekten de kahve tüketirken suçluluk mu duymalıyız? Kahveyi bırakmak sağlığımıza iyi mi gelir? Sizler için kahve hakkında bilinen efsaneleri ve gerçekleri derledik.

Efsane: Kahve enerjiyi yükseltir!

Kahve, beyine gönderilen yorgunluk sinyallerini bloke eder ve geçici süre uyku hissini ortadan kaldırır.  Bu yüzden çoğu insan kahvenin onlara enerji vereceğini düşünerek tüketir fakat bu yanlıştır.

Efsane: Spor Yapmadan Önce Mutlaka Kahve Tüketmelisin!

Bu, özellikle sporcular arasında yaygın olan bir efsanedir. Çoğu sporcu kahvenin spora başlamadan önce tüketilmesi gerektiğini savunur fakat ne kadar önce olması gerektiği bir muammadır! Bu noktada iki husus önemlidir: İlk olarak, kahveyi yağ yakımını hızlandırması için içiyorsanız antrenmandan 30 dk önce, performans arttırıcı olarak kullanmak istiyorsanız da 1 saat önce tüketmelisiniz.

Efsane: Kahve Vücudu Susuz Bırakır!

Kahve, bilinenin aksine vücudun su tutmasına sebep olmaz çünkü kahve bir idrar söktürücüdür! Vücudun kafein sonucu susuz kalması çok zordur ve hayli miktarda kahve tüketimini gerektirir. Su içmeyi de unutmadığınız sürece günde 6 bardağa yakın kahve içebilirsiniz. Afiyet olsun!

Efsane: Kafein Kalbe İyi Gelmez

Son yapılan çalışmalara göre kafein tüketiminin kalp hastalığı, düzensiz kalp atışı veya kalp yetmezliği ile herhangi bir ilgisi yok! Sağlıklı bir insan günde 600 mg kadar kafein tüketebilir. Yani gün içerisinde 6 fincan kahve veya 15 fincan siyah çay tüketebilirsiniz.

Efsane: Kafein Bağımlılık Yapar

Kafein merkezi sinir sistemini uyarıcı bir etki yapar ve düzenli kullanıldığı zaman alışkanlığa dönüşebilir. Buna rağmen bu alışkanlık alkol veya uyuşturucu da olduğu gibi yoksunluk hissi yaşatmaz. Çünkü kafein fiziksel, sosyal, ekonomik durumunuza herhangi bir risk taşımaz.

“Kafein Hakkındaki Efsaneler ve Gerçekler” için bir cevap

  1. Uykusuzluk günümüzün belası diyebiliriz, gerek fiziksel yorgunluğu olsun gerek mental olarak gerçekten büyük bir sorun umarım çözüm bulabilirsiniz. https://www.uykusuzluk.net/ araştırmama göre son yıllarda yapılan çalışmalar tekrar göstermiştir ki ışığın insan uykusuna olan etkisi çok büyüktür. Odanızın karanlık ve ferah olmasına dikkat edin yaz ve kış için farklı platformlar gerekebilir. Teşekkürler.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: