Detoks Etkisi Yapan 10 Harika Besin


Detoks Nedir?


Kent yaşamı insan bedenini yormakta ve  doğal hayattan uzaklaştırmaktadır. Soluduğumuz hava, tükettiğimiz gıdalar, kullandığımız kişisel bakım ürünleri bedenimizde toksin etki yapmakta. Bu sebeple beslenmemizde detoks etkisi yapacak ve bedenimizi arındıracak gıdaları almamız gerekir. İnsan bedeninde biriken ve bedenin yapısal değerlerini bozan zararlı gıda atıkların toksin denir.

Toksinler yalnızca dışarıdan alınan besinler sonucu oluşmaz,  vücutta da zaman içinde de oluşturulabilir. Ağır metal içeren su ya da gıdalar, kimyasal zararlı tatlandırıcılar, katkı maddeleri içeren besinler, genetiği değiştirilmiş ya da çok fazla işlenmiş ürün grupları, raf ömrü geçmiş paketli gıdalar toksin madde olarak bedende birikime neden olmakta. Dolayısıyla  çok uzun süre bu tür gıda ya da ürünleri tüketmek ya da maruz kalmak, sağlığı tehdit eder. Kronik rahatsızlıklar ve çok farklı sağlık problemlerine yol açarlar.

Bu gıdalar vitamin ve mineral açısından zengin ve vücut sağlığını destekleyici yapıda olmalıdırlar. Alkali gıdalar bedene dinçlik, cilde parlaklık ve sağlıklı uyku düzeni sağlar. İşte o mucizevî besinler ve faydaları;     

1. Avokado


Son yıllarda adını çokça duyduğumuz ve artık ülkemizde de üretilen avokado, kalp ve damar yollarını genişletir. Atar damar ve çok hassas ve ince kılcal damarların tıkanmasını önler. Damar tıkanıklığına sebep olan toksinlere savaş açar.  Ayrıca yine damar tıkanıklığının en önemli ve tehlikeli sebebi olan kötü kolesterolü düşürür. İçinde bulunan özel maddeler 30 farklı kanserojen maddenin etkisini azaltarak, karaciğeri sentetik kimyasallardan temizler.

2. Limon

Karaciğeri temizleyen ve hücre bozulması engelleyen yeğene besin limon! Gıdaların ve çevrenin  zararlı etkilerini yok eden, içerdiği kansere karşı etkili 20 madde ile  mucizevî bir meyvedir. Kansere karşı koruyan ve birçok sayısız faydası olan limonu hayatınıza sokmak sizin elinizde!

3. Pancar


B3, B6 vitaminleri ve yüksek oranda beta karoten içeren pancar, demir, magnezyum, çinko ve kalsiyum açısından da zengindir. Özellikle karaciğer hastalıkları ve yenilenmesi  için de faydalı olan bu pancar, vücudun temizlerken bedeni alkali yapar. Karaciğerin zehirli maddeleri yok ve düzenli çalışmasına destek sağlar. Pancar içerisindeki lifler ile sindirimi kolaylaştırır ve zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

4. Ay Çekirdeği


Yüksek oranda içerdiği selenyum ve E vitamini, karaciğeri temizler. Kolesterol oluşumunun önüne geçer ve tiroit hormonun düzenli salgılanmasına destekler. E vitamini, folik asit, B5 ve B1 içeriği ve vitaminlerin vücuda doğal yollardan alımını sağlar 


5. Su Teresi


Bedende biriken ve hücre yapısını bozan serbest radikalleri hücrelerden uzak tutar. Ayrıca en önemli etkisi ise karaciğerdeki arındırıcı enzimleri harekete geçiren doğal bir idrar söktürücüdür.

6. Zerdeçal


Kansere karşı yüksek koruma sağlar ve bedeni arındırmak için karaciğer fonksiyonlarını harekete geçirir. Bedeni temizlerken sağlıklı kilo kaybına da yardımcı olur.

7. Enginar

İçeriğindeki yüksek oranda bulunan sinarin maddesi, safra üretimi artırır. Sindirimi rahatlatır ve düzene sokar. Düzenli tüketimiyle vücudu toksinlerden arındırır ve stresi azaltır.

8. Sarımsak

Dektoks etkisi ile karaciğerin temizler ve bedende artan fazla bakterileri yok ederek bağırsak sisteminin dengesini yeniden düzenler.

9. Brokoli


Vücudu toksinlerden arındıran etkisi ile bedeni  temizlerken, Bedenin ihtiyacı olan birçok vitamini de bedene kazandırır. Hücre yapısına ve damar sistemine destek olur, uzun süre tok tutar.

10. Salatalık


Yüksek oranda içerdiği su miktarı ile, toksinleri vücuttan atar ve vücudu alkalize eder. Diyet ya da sağlıklı beslenmede yardımcı besin olarak tokluk hissi verir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: